11.10.2018 / Gösterim Sayısı : 129

Japon Eşek Arıları İle Mücadele

JAPON EŞEK ARILARI İLE  MÜCADELEDE

1- Kolonilerin yerleşim yerinin;  eşek arılarının bulunacağı ve yuvalarının olduğu ağaç kovuklarının olduğu yerlerden uzak olması sağlanmalıdır.

2-Özellikle ilkbahar mevsiminde Eşek arılarının yuvaları mekanik yollarla ve insektisitler ile tahrip edilmelidir.

3-Mücadelede etkili olunmaz ise, yoğun eşek arılarının bulunduğu bölgelerin dışına kolonilerin taşınması sağlanmalıdır.

4-Kovanların dış yüzeylerinde bulunan çatlak kırık gibi eşek arılarının kovana giriş yapabileceği kısımlar tamir edilmelidir.

5-Japon eşek arıları gıda artıklarına ilgi duyduğu için kolonilerin çevresinde bu tarz atıkların olmaması sağlanmalıdır.

6-Yazın bitimine doğru kovanların giriş deliklerinin sınırlandırılması kovana zararlı girişini azaltmaktadır.

7-Japon eşek arıları karnivor beslendikleri için içerisinde böcek ilacı olan sakatatlı tuzaklarla, gerekli tedbirler alınarak verildiğinde hem eşek arısını hem de besini yuvasına götürmesi yolu ile yuvasını tahrip etmektedir.

8-Kolonilerin güçlendirilmesi için stres faktörlerinin azaltılması ( kovan bakım yetersizliği, kışlık besin azlığı, suya erişim yetersizliği, varrao ile mücadele eksikliği vb.) gibi hususlarda arıcılar bilgilendirilmelidir.

9-Şekerli su ve üzüm sirkesi karışımı gibi fermente ve gazozlu içeceklerden hazırlanan tuzaklar bal arıları tarafından tercih edilmediğinden eşek arıları ile mücadelede kullanılabilmektedir.


''