T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

NİKSAR’DA MEYVE VE CEVİZ BUDAMA KURSU DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 31.01.2023

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün e-yaygın eğitim kursları kapsamında kurs öğretmenleri İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik elemanlarından Ali Osman Türker ve Ceviz danışmanı Ziraat Mühendisi Kevser Türker tarafından kent park bilgi evi toplantı salonunda meyve ağaçlarında budama kursu verildi.

14-19-20-21-26-27-28 0cak 2023 tarihlerinde toplam 7 gün süren budama kursuna Gökçeli beldesi, Serenli beldesi, Yolkonak beldesi, Yazıcık beldesi, Yeşilhisar köyü, Hüseyingazi köyü, Çengelli köyü, Ormancık köyü ve merkez mahallelerinden modern cevizci ve meyve yetiştiricilerinden 25 önder çiftçiler katıldı.

Kurs programında budamanın temel prensipleri, kesim teknikleri, cinslerine göre meyve gözlerinin tanınması, budamada terbiye sistemleri, cevizde piramit sistemi, şeftalide goble sistemi, şekil  budaması, verim budaması, elma armutta yarı bodur  ve tam bodur verim budaması teori ve pratik saha uygulaması ile önder çiftçiler bilgilendirildi.

Kursiyerler ve tüm cevizcilerin katılımı ile budama mevsimi öncesinde pratik saha uygulaması tekrar yapılabilecektir.

Kurs devam etmekte iken kursiyerlerimizi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Namık Özdüzgün ve Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Gülay Zengin ziyarette bulundular.