T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ALMUS VE PAZAR İLÇELERİMİZE DOKAP İDARESİ TARAFINDAN PROJE ZİYARETLERİ YAPILDI

Yayın Tarihi : 13.01.2023

2022 yılında uygulamaya alınan DOKAP destekli projelerin yerinde kontrolleri yapıldı. İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan, DOKAP İdaresi tarafından finanse edilen Almus ve Pazar ilçelerimizde uygulanan projeler için Başkan Yardımcısı Şeref Demir, Koordinatör İlknur Aydurmuş 12.01.2023 tarihinde İlimize bir ziyarette bulundu.

İl Müdürü Orhan Şahin, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Salih Çelik gelen misafirlere proje kapsamında yapılan iş ve işlemleri proje sahalarını ziyaret ederek gösterdi.

                Öncelikle 1.892.000 TL tutarındaki  "Su Ürünleri Altyapısının İyileştirilmesi, Takip ve Kontrolü Projesi" ile 1.260.000 TL tutarındaki  "Tokat Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi" için Almus İlçemize gidildi.

                Almus Kaymakamı Tarık Buğra Seyhan makamında ziyaret edildi. Tokat Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi kapsamında Organik Arı Yetiştiriciliği Sertifikasyon çalışmalarının başlatıldığı Almus ilçemizden 15 yetiştiricilerimizle toplantı yapılarak müteşebbis sertifikaları teslim edildi. Toplantıda İl Müdürü Orhan Şahin yaptığı konuşmada;

"DOKAP İdaresi tarafından finanse edilen ve İl Müdürlüğümüz tarafından eş finansmanlı olarak yürütülen proje kapsamında daha önce modern organik arı kovanı ve temel petek alınarak teslim edilen yetiştiricilerimize şimdi de Organik Arı Yetiştiricisi olmaları için Sertifikasyon İşlemlerini başlattık. Sertifikasyon işlemlerinin tamamlanmasından sonra Organik Bal ve Bal Ürünlerinin üretimini sertifikalı olarak yapacağız ve yetiştiricilerimiz böylece hem daha doğal kaliteli üretim sağlayacak, hem de ürünlerinin değerleri artarak daha fazla kazanç sağlayacaktır. Şimdiden hayırlı olmasını dilerim." Dedi. Toplantı proje kapsamındaki yetiştiricilere Müteşebbis Sertifikalarının dağıtımı ile sona erdi.

Daha sonra "Su Ürünleri Altyapının İyileştirilmesi, Takip ve Kontrolü Projesi "kapsamında alımı yapılan alet ekipman ve malzemeler yerinde görüldü. Ziyarete eşlik eden Kaymakam Tarık Buğra Seyhan'a proje hakkında bilgilendirme yapıldı.

Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Salih Çelik yaptığı bilgilendirmede; Tokat ilinin Su Ürünleri İç Sulardaki Alabalık Üretimi baz alındığında 2022 yılı itibariyle %5,1'lik oranla 4. Sırada yer almakta olduğunu, bu üretimin büyük bir kısmının Almus Baraj gölündeki yetiştiricilerimiz tarafından sağlandığını söyledi. Almus Göletinde su ürünleri yetiştiricilik faaliyeti yürüten tesislerimizin ihtiyaçlarına yönelik talepleri doğrultusunda proje kapsamında alımı gerçekleştirilen Ağ Yıkama Makinası, Yaprak Buzlama ve Balık Boylama Makinaları hakkında bilgi verdi. Alınan malzemeler ile yetiştiricilerimizin ihtiyaçlarının giderildiğini ve balık üretimimize pozitif yönde katkılar sağlayacağını söyledi. Ayrıca Yetiştiricilik kapsamında kontrol ve denetim yapan ekiplerimiz için alınan malzeme ve kontrollerde kullanılmak üzere alınan teknenin çok önemli olduğunu ifade etti.

Kaymakam Seyhan ise; "Projeleri memnuniyetle karşılıyoruz. Çok güzel işler yapılmakta. Yetiştiricilerimizin daima yanında olacağız. Projelerde bizde kaymakamlık olarak elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız. İlçemizde uygulanan her iki projenin de yetiştiricilerimize hayırlı olmasını dilerim." dedi. Malzemeleri yerinde inceleyerek proje hakkında bilgiler aldı.

İnceleme Pazar ilçemizde devam etti.  İlçemizde uygulanan DOKAP finansmanlı proje kapsamında alınan malzemelerin yerinde kontrolleri yapıldı.

Pazar ilçemizde öncelikle Pazar Kaymakamı Mehmet Miraç Demir ziyaret edildi. Ziyarette DOKAP Başkan Yardımcısı Şeref Demir idareleri tarafından yapılan projeler hakkında kaymakam Demir'e bilgilendirmelerde bulundu. Pazar İlçemizde uygulanan projelere desteklerinden dolayı Kaymakam beye teşekkürlerini iletti. İlçede yapılan projelerin güzel bir şekilde sonuca odaklı yapıldığını, yeni projeler içinde ellerinden gelen tüm destekleri vereceklerini beyan etti.

Ziyaret "Süt Liman Kazova Projesi" kapsamında alımı yapılan Lazerli Tesviye makinasının yerinde görülmesi ile sona erdi.