T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarımsal Öğretimin Başlamasının 177. Yılı Törenle Kutlandı

Yayın Tarihi : 11.01.2023

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi tarafından “Türkiye’de Tarım Eğitim ve Öğretiminin 177. Yıl Dönümü” programı düzenlendi. 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonunda gerçekleşen programa Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mücahit Eğri, Prof. Dr. Rasim Koçyiğit, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüstem Cangi, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin ve diğer kurum müdürleri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin yapmış olduğu konuşmada; "Sevgili Gençler, Değerli Katılımcılar bugün burada Zirai Eğitimin 177. Yıl Dönümünü kutlamak için bir araya gelmiş bulunmaktayız.

 Ziraat Mühendisliği programının amacı, tarım alanında bilimsel, teknik, sosyal ve uygulamalı araştırmalar yapmak, nitelikli öğretim vererek yeterli deneyime sahip, alanındaki sorunlara çağdaş çözümler üreten ve uluslararası ölçütlere uygun hizmet verebilecek bireyler yetiştirmektir

Değerli öğrenciler sizler hepiniz birer  Ziraat Mühendisi adayısınız, bu meslek  diğer meslek disiplinleri ile karşılaştırıldığınında uygulama ve kendini geliştirmeye en fazla ihtiyacı olan meslek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dolayısıyla mesleki gelişim ömür boyu hedefiniz olmalıdır emin olun bu gelişim tarım sektörüne en büyük katkıyı sağlayacaktır.

Geçmişte  sizlerin oturduğu sıralarda bir öğrenci iken bu gün Tokat İlinin bitkisel ve hayvansal üretimine yön vermeye çalışan bir yönetici olarak, şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki hala mesleki öğrenme ve gelişim sürecim devam etmekte .

Bunun en somut örneği ; Farklı veya aynı konu başlıklarında 2022 yılında 14.756 çiftçi  (3560 i kadın)  katılımı ile 741 adet çiftçi toplantısı, 23 adet demonstrasyon, 1 adet tarla günü , 13 adet çiftçi kursu , 5 adet çiftçi inceleme gezisi ile üretici eğitimi ve gelişimi için oluşturduğumuz kurumsal gayretleri sağlayabilmek için Bakanlığımızın bize sunduğuı personel eğitim ve gelişim seminerlerinden şahsımın ve personelimin azami yararlanmasıdır.

Türkiye ekonomisinin en temel iktisadi faaliyet kollarından birisi olan tarım sektörü, 84 milyonu aşan ülke nüfusu 50 milyon civarında turist, 3 buçuk milyon civarında mültecinin yeterli kaliteli ve güvenilir gıda ihtiyacını karşılamaktadır. Tarımın ülkemiz milli gelir ve ihracatıyla istihdamına sağladığı katkı çok büyüktür. Ülkemizde tarımsal desteklemeye bakanlığımız tarafından önem verilmektedir. İlimizde Çiftçilerimize 2022 yılında  bitkisel ve hayvansal üretim için sağlanan toplam destekleme  tutarı 524  milyon  TLdir.

Ülkemizde yaklaşık 24 milyon hektar ekilip biçilen tarım arazisi mevcut olup her geçen gün ülkemizin nüfusu artarken tarım alanlarımız sabit kalmaktadır. Bu nedenle bizim birim alandan aldığımız ürün miktarını artırmamız gerekmektedir. Bu da bilimsel çalışmalarla tarımsal eğitimlerle mümkündür".Çünkü böylesine bir gelişim Hz. Mevlananın deyimiyle  toprağı altına çevirir.

 Bu anlamlı günde bizleri yetiştiren hocalarımızın , mesai arkadaşlarımın ve  tüm meslektaşlarımın Tarım Eğitim Öğreniminin 177 . yıl dönümü kutlar saygılar sunarım" dedi.

Prof. Dr. Rüstem Cangi yapmış olduğu konuşmada Ziraat Fakültesi hakkında bilgiler aktardı. Tarımı stratejik sektör olarak ifade eden Cangi dünyada yaşanan gelişmelerin tarımın önemini ön plana çıkardığını vurguladı. Tarımda teknolojik gelişmelere de değinen Cangi, sektörde bilgi ve eğitimin oldukça önemli olduğunu söyledi. Türkiye’de tarımsal eğitimin tarihsel gelişimine de değinen Cangi Ziraat Fakültemizin Türkiye’nin köklü fakültelerinden biri olduğunu kaydetti. Cangi programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Programda Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay “Türkiye’nin Tarım Politikalarında Şekerin Yeri ve Kayseri Şeker Fabrikasının Önemi” konulu konferansını gerçekleştirdi. Akay, dinleyicilerden gelen soruları da cevaplandırarak konferansını sonlandırdı.

Konferans sonrasında Ziraat Fakültesi öğretim üyelerine lisansüstü eğitime katkı, akademik performans, inovasyon ve proje performans ödülleri takdim edildi. Ayrıca, 35 yılını dolduran öğretim üyelerine teşekkür belgesi, eğitimlerinde dereceye giren öğrencilere de üstün başarı ödülleri takdim edildi.