T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARSİM BÖLGE MÜDÜR YARDIMCISI İL MÜDÜRLÜĞÜNÜ ZİYARET ETTİ

Yayın Tarihi : 11.01.2023

TARSİM Samsun Bölge Müdür Yardımcısı Tuba Cingöz ve Uzman Mehmet Zengin Tokat İl Tarım ve Orman  Müdürlüğünü ziyaret etti. 2023 yılında yapılacak çalışmaların değerlendirildiği ziyarete Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Mehmet Demirkol da katıldı.

TARSİM Samsun Bölge Müdür Yardımcısı Tuba Cingöz " TARSİM olarak Sahada  ortak paydaşımız olan İl Tarım ve Orman Müdürlükleri ile birlikte çalıştığımız için siz değerli  müdürlerimizle istişare yapmak, sizlerin görüş ve önerilerini almak üzere nezaket ziyareti yapıyoruz. Bazı  bitkisel ürünlerin sigorta yaptırma tarihlerinde son günlere gelmiş bulunuyoruz, dolayısıyla tekrardan çiftçilerimize uyarıda bulunmamız gerekiyor. Bu amaçla İl Tarım ve Orman Müdürlükleri ile İlçelerimizde, köylerimizde çiftçilerimizin ve üreticilerimizin katılacağı Eğitim, Yayım ve bilgilendirme toplantıları yapacağız. Kurak bir dönem yaşıyoruz.  Daha önce ilçe bazlı olarak yapılan  kuraklık verim sigortası artık köy bazlı olarak yapılmaktadır. Tabii afetlerin ve hasarların olmamasını temenni ederiz. TARSİM her zaman çiftçimizin yanındadır ve devletimizin güvencesi altındadır. " dedi.

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin  "TARSİM Samsun Bölge Müdür Yardımcısına ziyaretinden dolayı teşekkür ediyorum.  İnşallah tabii afetlerin olmadığı bir yıl olmasını temenni ediyorum. Kurak bir yıl yaşıyoruz. İklim değişiyor, yağışlar düzensiz, her zaman tabii afet olabilir. Çiftçilerimizin TARSİM sigortası yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Sigorta yaptıran çiftçilerin poliçe bedelinin % 50 si destek kapsamında ve devletçe karşılanmaktadır. Tokat'ın geçit kuşağı iklimine sahip olması, küresel ısınmanın artması, ani yaşanan iklim değişiklikleri vb. sebeplerle bölgede zaman zaman afetler yaşanmaktadır. Çiftçilerin tabii afetlerden dolayı mağdur olmaması için sigorta yaptırmalarını tavsiye ediyor ve gerekli olduğunu düşünüyorum. 2023 yılı için TARSİM Samsun Bölge Müdürlüğü ile köylerimizde, ilçelerimizde ortak eğitim, yayım ve bilgilendirme toplantıları yapacağız.  " dedi.