T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TYDD İLE İLGİLİ TARIM DANIŞMANLARI İLE TOPLANTI YAPILDI

Yayın Tarihi : 26.12.2022

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerine Destekleme Ödemesi Yapılması Hakkında Tebliğ (Tebliğ No:2022/34) 25.11.2022 tarihli 32024 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmış ve 2023 yılı çalışmaları için toplam 18 Tarım Danışmanı, il genelinde toplam 1130 çiftçi/üretici/işletmeye Tarımsal Yayım ve Danışmanlık hizmeti verecektir. Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Tebliğinin yayınlanmasından sonra İlimizde görev yapan ve yetki belgesine sahip Tokat Ziraat Odası Başkanlığı, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği,  Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği,  Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği, Arı Yetiştiricileri Birliği, Erbaa Ziraat Odası Başkanlığı ve 4 adet serbest tarım danışmanı olmak üzere toplamda 18 adet tarım danışmanına 2022 yılı çalışmalarının gözden geçirilmesi ve 2023 yılı çalışmalarına ait bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Mehmet Demirkol ve konu Uzmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Asiye Yamanoğlu tarafından 2022 yılında yapılan çalışmalar değerlendirilerek 2023 yılında dikkat edilecek hususlar anlatıldı. Tokat il Yayım Programı çerçevesinde yapacakları faaliyetler, çiftçi ziyaret sıklıkları ve İl Teknik Komitesi kararları hakkında bilgi verildi.

Toplantı sonunda Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Hikmet Bakan tarafından, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sertifikasına Sahip Kişilere "Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2020/24) ile Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2020/25)" kapsamında 2022- 2023 başvuru dönemi hibe desteği başvuruları hakkında bilgi verildi. Toplantı da karşılıklı bilgi alışverişi gerçekleştirildi.

Tokat İl Tarım ve orman Müdürü Orhan Şahin yaptığı açıklamada; "Tarımsal Yayım faaliyeti çiftçi gelişimi açısından önemli ve Tarım Danışmanlarının sahadaki çalışmalarına İl müdürlüğü olarak çok önem veriyoruz. Bu kapsamda 2023 yılı TYDD çalışmalarında Tokat Ziraat Odası Başkanlığında 1 kişi, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliğinde 5 kişi,  Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinde 3 kişi,  Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliğinde 3 kişi,  Arı Yetiştiricileri Birliğinde 1 kişi, Erbaa Ziraat Odası Başkanlığında 1 kişi ve  4 adet serbest tarım danışmanı(3 Kişi Zile İlçesi ve 1 Kişi Niksar ilçesi) olmak üzere toplamda 18 adet tarım danışmanı istihdam edilmektedir. Her bir danışmana 72.000.TL olmak üzere toplamda 1.296.000.TL iki taksitte destekleme ödemesi yapılacaktır. Tarım danışmanlarımız, sorumlu oldukları 1.130 üreticimize Tarım ve hayvancılıkla ilgili konularda bilgi ve hizmet sunmaktadır. İl Müdürlüğü olarak, tarım danışmanlarımızın sahada yapacakları çalışmalarda her zaman yanlarında olmaya devam edeceğiz. Bu anlamda 2023 yılı tarımsal üretim sezonunun çiftçilerimiz, ilimiz için bol ve bereketli olmasını diliyorum, " dedi.