T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKANLIK İZNİ OLMAYAN YERDEN KEDİ KÖPEK SATIŞI YAPAN BİR KİŞİYE İDARİ PARA CEZASI UYGULANMIŞTIR.

Yayın Tarihi : 16.12.2022

İlimizde alınan bir ihbar üzerine Sosyal Medya üzerinden yapılan bakanlıkça izin alınmayan yer üzerinden ev hayvanı satışı üzerine İdari Para Cezası uygulanmıştır. Konu ile ilgili olarak İl Müdürü Orhan ŞAHİN yaptığı açıklamada;

           

            5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda 14 Temmuz 2021 tarihinde değişiklik yapılmış ve Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğü girmiştir. Kanunun 10 uncu maddesinde yapılan değişiklikte "Ev hayvanı satış yerlerinde kedi ve köpek bulundurulamaz, ancak buralarda Bakanlıkça izin verilen ev hayvanı üretim yerlerindeki kedi ve köpeklerin satışı yapılabilir." ibaresi bukunmaktadır ve bu madde 14 Temmuz 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.

           

            Tokat Emniyet Müdürlüğüne gelen bir ihbar ile Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan  işlemler sonucu internet (sosyal medya) üzerinden Bakanlıkça İzin Alınmış Ev Hayvanı Üretim Yerindeki kedi ve köpekler haricinde canlı hayvan satışı yaptığı tespit edilen bir şahsa 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu 36. Madde "i" bendi 11. Madde gereğince bakanlıktan onay almadan faaliyette bulunanlara hükmü gereğince idari yaptırım cezası (20.706 – TL) uygulandı.

           

            Ev hayvanı almak isteyen vatandaşlarımızın Bakanlıkça izin verilmiş yerlerden temin etmeleri önem arz etmektedir.  Aksi taktirde cezai müeyyide ile karşı karşıya kalabilirler." dedi.