T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ, KÜRESEL ISINMA VE TARIMSAL KURAKLIK YÖNETİMİ TOPLANTISI YAPILDI

Yayın Tarihi : 9.12.2022

2022- 2023 yılı üretim sezonu '' İklim Değişikliği, Küresel Isınma ve Tarımsal Kuraklık  Yönetimi''  toplantısı; 08.12.2022 tarihinde  Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda İl Müdür Yardımcıları Ümit Ok, Halil İbrahim Sever, KTV Şube Müdürü Mehmet Demirkol ve ilgili kurum ve kuruluşlar olan  Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi,  İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Meteoroloji Müdürlüğü, İl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, DSİ 72. Şube Müdürlüğü, Ziraat Odası Başkanlığı  temsilcilerinin katılımı ile yapıldı.

İl Müdür Yardımcısı Ümit Ok; "Tarım İklimle ilgili  ve iklime bağlı bir sektördür.  İklim değişikliğinin de sektör olarak en çok tarım sektörünü dolayısıyla tarıma bağlı ve dayalı sanayi sektörlerini etkileyecektir.  Tarımla ilgili paydaş, bağlı ve ilgili kurum temsilcilerinin görüş ve önerilerinin alınması, yapılan çalışmaların gözden geçirilmesi, yağış ve ekiliş durumları ve fenolojik gözlemlerin takibi açısından bu toplantılar önemlidir. Katılımlarınızdan dolayı sizlere  teşekkür ediyorum" dedi.

2022 ve 2023 yıllarına ait değerlendirme ve planlama çalışmaları,  su rezervuarları gözlem durumları, su arzı potansiyeli, araştırma çalışmaları, iklimsel veriler, emisyon yutakları olarak çayır-mera ve ağaçlandırma çalışmaları ve fenolojik gözlemlerin genel konu başlıklarını oluşturduğu toplantı yaklaşık 2 saat sürdü.

Toplantıda kurumlar kendi değerlendirmelerini paylaşıp bilgi alış-verişi sağladılar.