T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KIRSALDA KADIN EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 25.11.2022

2022 yılında Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce Kırsal Alanda Kadın Eğitimleri kapsamında; toplam 32 köyde 549 kadına çeşitli konularda tarım ve hayvancılık işleriyle uğraşan kadınların eğitilmesi, bilinç düzeyinin artırılması, kadın haklarının bilinmesi ve  farkındalığının artırılması amacıyla eğitim verilmiştir.

Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi ile kırsal alanda yaşayan kadınların tarımsal konularda ve ekonomik faaliyetlerde eğitim-yayım yöntemleri ile kapasitelerini geliştirmek, tarımsal üretimdeki kaliteyi artırmak, kadınların kalkınmada daha aktif rol almalarını sağlamak ve sosyo-ekonomik konumunu iyileştirmek ve güçlendirmek amaçlanmaktadır.

İlimiz  köylerinde kadın çiftçilerimize yönelik olarak eğitim ve yayım faaliyetleri sürdürülmektedir.  Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su ürünleri Şube Müdürlüğünden Veteriner Hekim Seda Çelik ve  Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğünden Tekniker Neslihan Gözüpek ile birlikte 2022 yılında 24 köyde 410 kadına uygulamalı sağım hijyeni, hayvan hastalıkları, hayvan refahı, sağlıklı beyaz peynir yapımı ve peynirle bulaşan Brucella hastalığı , İyotlu tuz kullanımının önemi, Kooperatifçilik, Gıda İsrafı vb. konularda eğitim çalışmaları düzenlenmiştir. Ayrıca Tarımsal Kalkınma kooperatiflerinin bulunduğu köylerdeki Kooperatif üye eşi  kadın çiftçilere yönelik olarak Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Dinçer Gözüpek ile Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü  birlikte  8 köyde 139 kadın çiftçimizin de eğitim ve yayım faaliyetlerinden faydalanması sağlanmıştır. Eğitim sonrasında katılan kadın çiftçilerimize sağımda kullanılmak üzere dezenfektan ve aparatı, hayvan kayıtlarını tutmaları için ahıra asılmak üzere yazı tahtası ve kalemi dağıtılmıştır. Eğitimlerimiz devam etmektedir.

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin yapılan çalışmalarla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır.  " Kadın Eğitimi konusu çok önemsediğimiz bir konudur.  Tarımsal üretimin bir ayağını da kadınlarımız yürütmektedir. Ev işlerinin yanı sıra, tarlasında, bahçesinde, ahırında gece gündüz demeden çalışarak ailesine, evine ve ülkemize üreterek eşine  destek veren kadın çiftçilerimize ve bu eğitimi veren kadın personellerimize  teşekkür ediyorum" dedi