T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ

Yayın Tarihi : 15.10.2021

​                      Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi çevre ve daha iyi yaşam

"Eylemlerimiz geleceğimizdir - Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam"

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim, her yıl Dünya Gıda Günü olarak kutlanıyor. 2021 yılında Dünya Gıda Günü 41. kez kutlanacak. Yüzlerce etkinlik ve sosyal yardım faaliyetleri hükümetleri, işletmeleri, STK'ları, medyayı ve halkı bir araya getiriyor. Açlıktan sorunu olanlar ve herkes için sağlıklı beslenme ihtiyacı konusunda dünya çapında farkındalığı ve eylemi teşvik etmeyi hedefliyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunun İl Müdürü Orhan Şahin;

"Gıda güvenliği ile yeterli ve dengeli beslenme konusu gün geçtikçe Dünyada olduğu gibi Ülkemizde de önemini artırıyor. Çiftlikten sofraya  kadar ürünün her süreçte kontrol ve denetiminin insan sağlığı açısından büyük önem taşıdığını"  vurgulayan İl Müdürü Şahin,

"Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması ve üreticilerin üretime devam etmesi gerekliliğine dikkat çekilen bu günde, topluma güvenli gıda sunmanın da son derece önemli olduğunu, Ayrıca, dünyada giderek azalan su kaynaklarına karşı alınması gereken önlemler hakkında da farkındalık oluşturulması gerektiğini" söyledi.                                        "Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi çevre ve daha iyi yaşam"

Dünya Gıda Günü web sitesine Tıklayınız....