T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TİLKİLERİN KUDUZ HASTALIĞINA KARŞI HAVADAN AŞILANMASI DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 13.10.2021

Kuduz hastalığı ile mücadele kapsamında yapılan yaban hayatının aşılanması kapsamında İlimizde havadan aşılaması yapılmıştır Bu kapsamda İl Müdürümüz Orhan ŞAHİN yaptığı açılamada

"Bakanlığımız son yıllarda görülen kuduz vakaları oranını azaltmak ve  yaban hayatında kuduz hastalığı ile mücadele amacıyla  ''Türkiye'de Kuduza Karşı Oral Aşı Temini'' isimli yeni bir Avrupa Birliği Projesini uygulamaya koymuştur. Proje kapsamında yaban hayatı kaynaklı KUDUZ hastalığının  görüldüğü Tokat ilininde içinde olduğu    26  İl'de, 225.000 kmalanda 3 yıl süreyle yılda iki defa olmak üzere havadan aşılama çalışması yürütülmektedir.

 

Kuduz hastalığından  korunmanın en etkin yöntemi aşılamadır. Bunun için Bakanlığımız tilki, köpek ve kedileri bu tehlikeli hastalıktan korumak için aşılama kampanyası başlatmıştır. Tilkiler havadan atılan BAİT (köfte şeklinde, kapsüllü yemler) kullanılarak, diğer hayvanlar ise enjeksiyon ( şırınga ) ile aşılanmaktadır.

Konunun önemi nedeniyle, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli olarak bilgilendirme ve farkındalık oluşturmak maksatlı eğitimlere devam edilecektir.

Proje Kapsamında İlimizde Yüklenici Firma tarafından 12.10.2021 tarihinde İl Müdürlüğümüz teknik elemanların nezaretinde BAİT ler planlanan bölgelere havadan atılarak aşılama çalışmasına başlanmıştır.

Vatandaşlarımızın tilkilerin aşı yemleri ile aşılanması kampanyası süresince, dikkat etmesi gereken  hususlar şunlardır.

1-) Aşı yemi bulunduğunda kesinlikle dokunulmamalıdır. Bu yemler sadece tilkiler içindir. Dokunulduğunda yemlerin kokusu değişeceğinden tilkiler bu yemleri yemeyeceklerdir.

2-)Aşı yemleri çok ortalık bir yerde görülürse ona dokunmadan ayağımızla veya başka bir şeyle, tilkinin bulabileceği bir yere doğru uzaklaştırılması sağlanmalıdır.

3-)Aşı yemlerinin atılmasını takiben bir hafta süresince köpekler başı boş bırakılmamalı ve aşılı yemleri yemeleri engellenmesi gerekmektedir.

4-)Özellikle çocuklar bu aşılı yemlere dokunmamaları konusunda uyarılmalıdır.

5-)Kapsülün içindeki aşı göze, cildimize veya cildimizdeki açık bir yaraya temas ederse, temas noktaları temiz su ve sabun ile yıkanmalı ve derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.

6-)Bazı hayvanlarca bu yemler farklı yerlere taşınabilir. İnsanların bu yemleri bahçelerinde veya çevrede bulmaları halinde, yerden direk temastan kaçarak bir eldiven veya plastik bir torba ile almaları ve imha edilmesi için bir Veteriner Hekime veya sağlık tesisine götürmeleri gerekmektedir.

Projenin amacına ulaşması ve tüm vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamamaları hususunda yapılan uyarılara uymaları önem arzetmektedir." Dedi.