T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Niksar Serenli Beldesinde Niksar Kadın Kooperatifi’yle Ceviz Hasadı, Ceviz Soyma, Kurutma ve Boylama Etkinliği Düzenlendi

Yayın Tarihi : 8.10.2021

Niksar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce, 07 Ekim 2021 Niksar ilçesi Serenli Beldesinde ceviz hasadı, cevizin soyulması ve kurutulması ile ilgili etkinlik yapıldı.

Ceviz ile ilgili yapılan etkinliklere Tokat Valisi Dr. Ozan BALCI, Niksar Kaymakamı İlhami DOĞAN, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Ümit OK, Serenli Belediye Başkanı Nurettin KELEŞ, Şube Müdürleri, İl Özel İdare Müdürü Recep GÖKÇE, Niksar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Namık ÖZDÜZGÜN, çeşitli kurum amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, teknik personeller, çiftçiler ve Niksar Kadın Kooperatifi üyeleri katıldı.

Çiftçiler ile birlikte ceviz hasadı yapan ve ceviz soyma makinesini inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı, çiftçilere bereketli ve hayırlı bir sezon diledi.

Vali Dr. Ozan Balcı  "Niksar Serenli'de 4 bin 500 dönüm alana 80 bin ceviz diktik. 100 bine tamamlayacağız. Türkiye'nin en büyük ceviz bahçelerinden birini Serenli'ye kazandırdık. Hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ceviz dikmeye devam edeceğiz." dedi.

Daha sonra Niksar Kaymakamı İlhami Doğan ve beraberindeki heyetle Niksar Serenli Kadın Kooperatifine kazandırılan Ceviz Soyma Kurutma ve Boylama Ünitesi açılışını gerçekleştiren Vali Dr. Ozan Balcı,   "Valiliğimiz koordinesinde, Tokat'ın Gücü Kadının Gücü sloganıyla Tokat merkezde ve her ilçemizde en az bir olmak üzere toplam 16 kadın kooperatifi kurduk. Tokat Kadın Kooperatifleri olarak örgütledik. Yaklaşık 5 milyon fon desteği sağladık. Kadınlarımızı üretime ve istihdama katılması için desteğimiz tam." dedi.

Niksar Serenli'de ceviz fidanı dikilen alanlarda incelemelerde bulunarak bilgi alan Vali Dr. Ozan Balcı, "Ceviz projemiz devam ediyor. 500 bin cevizi toprakla buluşturduk. 500 bin ceviz daha dikiyoruz. Böylece Tokat'ımızda 1 MİLYON cevizi toprakla buluşturmuş olacağız." dedi.

Vali  Dr. Ozan Balcı, Niksar ilçesinde çalışmalarını yürüten MTA Jeotermal Sondaj Kampını ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı. 

Vali Dr. Ozan Balcı, "Niksar'da topraksız Jeotermal Teknolojik Tarım yapmak için sıcak su taramaları yapıyoruz. Jeotermal suyu sadece tarımda değil, kaplıca olarak da kullanacağız." dedi.

Niksar'da 7 dekar TKDK, 1 dekar DOKAP, 2 dekar kendi imkanları olmak üzere toplam 10 dekar alanda sebze üretimi yapan çiftçinin serasında incelemelerde bulunarak üreticiyle sohbet eden Vali Dr. Ozan Balcı," Tarıma, üretime, çiftçiye desteğimiz tam." diyerek üreticiye hayırlı ve bereketli kazançlar diledi. 


Niksar Kadın Kooperatifi Ceviz Soyma Kurutma ve Boylama Ünitesi

Kurulumu yapılarak hizmete sunulan makinalar üç üniteden oluşmaktadır. Soyma ünitesi Konya da Kadıoğlu firması tarafından üretilmiş Kurutma ve Boylama ünitesi ise Denizli de Erdoğan Makine tarafından üretilmiştir. Hasadı gerçekleştirilen ceviz kabuğu ile birlikte soyma makinasına atılarak kabuğu soyulmaktadır. Sonra bantlara alınan ceviz işçi marifeti ile ayıklanarak kurutma makinasına bantlarla taşınmaktadır. Kurutma makinasına alınan ürün 36 derecede 24 saat ile 36 saat kurutmaya tabi tutulmaktadır. Kurutma makine içerisinde dönme suretiyle gerçekleşmektedir. Makine arası ızgaraların genişliği 12 mm olup ayrıca badem fındık gibi ürünleri de kurutmak üzere kullanılabilmektedir. 24 saat sonra sürekli saat başı kontrol edilerek kurumanın istenildiği gibi gerçekleşip gerçekleşmediği gözlemlenmektedir. Süresinden fazla kurutmaya tabi tutulan ürün kararma yapabilmektedir. Kurutma makinasının kapasitesi 1200-1400 kğ dır. Kurutma makinası 30 kw enerji ile çalışmaktadır. 1 saat içerisinde tükettiği enerji 15 kw dir. Buda yaklaşık olarak kğ başına 60 kuruş maaliyete karşılık gelmektedir. Kurutulan ceviz en son boylama ünitesine alınarak tasnif ve paketleme gerçekleştirilmektedir.

Ceviz Kabuk Soyma ve Kurutma Tesisi yer tahsisi Serenli Belediyesi tarafından yapılmış makine alımı Ticaret İl Müdürlüğü ve Özel İdare tarafından desteklenmiştir.

Ceviz Kabuk Soyma ve Kurutma Tesisine Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü tarafından 102.000 TL, İl Özel İdaresi tarafından 58.000 TL destek sağlanmıştır.