T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

9. Tokat Tarım, Gıda, Hayvancılık ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı.

Yayın Tarihi : 1.10.2021

 Tokat Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından düzenlenen 9. Tokat Tarım Hayvancılık Gıda Fuarı ve Yöresel Ürünler Fuarı 28 Eylül 2 Ekim tarihleri arasında Tokat Kapalı Pazaryeri alanında açıldı. Tokat Kapalı Pazaryeri alanında  fuarın açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. 

Açılış töreninde Tokat Milletvekilleri Yusuf BEYAZIT, Av. Mustafa Arslan ve Kadim DURMAZ,  Tokat Valisi Dr. Ozan BALCI, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik, yaptıkları konuşmalarda fuarın hayırlı olmasını dilediler.

 Tokat Valisi  Dr. Ozan Balcı, fuar açılışında şunları söyledi :  " Tokat  tarımın başkentidir. Tarım ailesi olarak da bir araya geldiklerini  ve bundan çok büyük mutluluk duyuyorum,  Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik ile Esnaf ve Ziraat odalarına, İl, ilçe Tarım ve Orman  Müdürlüklerine ve ilçelerdeki ticaret ve sanayi odalarına teşekkür ediyorum. Birbirlerini yüreklendirmeleri, heyecanlandırmaları ve desteklemeleri gerekmektedir. Tokat'ın en kıymetli değeri bu ve biz bunu başardık Allah'a şükür. Türkiye'yi incelediğim zaman, bu işe kafa yoran ve tarımın dostu olan bir vali olarak uyumun, iş birliğinin, kardeşliğin, beraberliğin ve güven ilişkisinin güçlü olduğu iller daha başarılı. Ana üretici güçlerin uyumlu birlikteliği ile yardımlaşma ve kaynaşmayla sağlamışlar. Bu olmadan şehirlerin ileri gitmesi mümkün değil. Tokat'ta bu uyum tepede sağlandı ama altta da bir uyum sağlandı.Tokat'ta tarım ve hayvancılığı geliştirmek için aynı anda birçok proje yürütüyoruz. Bunlardan biri "Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi"dir. Projeye Tokat Valiliği öncülük etmiştir, veterinerler, teknisyenler ve çiftçiler de destek vermektedir.İki yıl ödemesiz, sıfır faizle 7 yıl vadeyle koyun kredisi kullandırıyoruz ve koyun sayısını işletme başına 100'e tamamlıyoruz. Şu anda 782 aileye koyun vermiş olduk. Aynı zamanda erken kuzu kesimini de engelledi projemiz. 7 yıl sonra koyun sayımız 700 bin olacak. Bu finans modeli Tokat'ta başladı, diğer illerimize de örnek oldu. 4 milyon meyve fidanı yetiştiriyoruz. İnşallah bunlar bir yıl içinde çiftçilerimize dağıtılacak ve Tokat'ımızın bereketli topraklarıyla buluşacak. 4 milyon meyve fidanı olarak başlattığımız projemizi 6 milyon meyve fidanı ilave ederek revize ediyoruz. Böylece 10 milyon meyve fidanı projesi hayata geçmiş olacak. 2019 yılında ve 2020 yıllarında 3 biner dönüme bağ fidanı diktik. Bu yıl 3 bin dönüm alana daha dikeceğiz. Böylece 9 bin dönümlük alanda bağ fidanlarını toprakla buluşturmuş olacağız. Ayrıca 1 milyon ceviz projesi kapsamında 500 bin ceviz fidanını toprakla buluşturduk, 500 bin fidanı daha dikeceğiz." Dedi.