T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

70 BİNİNCİ KOYUN TESLİMİ YAPILDI.

Yayın Tarihi : 9.9.2021

Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi kapsamında 70 bininci koyun yetiştiricimize teslim edildi. 

 

            Yeşilyurt Kuşçu köyünde düzenlenen törene Tokat Valisi Sn. Dr.Ozan Balcı, Tokat Milletvekillerimiz Sn.Mustafa Arslan, Sn.Yücel Bulut, Yeşilyurt Kaymakamı Halil İbrahim YEŞİLYURT,  İl Tarım ve Orman Müdür V. Ümit OK, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Salih ÇELİK, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli, davetliler ve yetiştiricilerimiz katıldı.

           

            Yeşilyurt Kaymakamı Halil İbrahim YEŞİLYURT yaptığı açılış konuşmasında;

 

            "Proje ilçemize canlılık kazandırdı. Projeden önce küçükbaş hayvan varlığımız 3 bin civarında idi. Proje ile 32 yetiştiricimize 3 binin üzerinde küçükbaş hayvan dağıtımı sağlandı. Kuzuları ile birlikte küçükbaş hayvan varlığımız 13 binlere yaklaştı. Proje faydalı ve köy hayatı için önemlidir. Emeği geçenlere teşekkür eder yetiştiricilerimize hayırlı olmasını dilerim." dedi.

 

            Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Vekili Ümit OK yaptığı konuşmada;

 

            "Bugün burada 70 bininci Koyunumuzu teslim ediyoruz. Türkiye de ilk defa Tokat İlinde uygulanan "Köyümde Yaşamak İçin  Bir Sürü Nedenim Var Projesi" başarıyla devam ediyor. Projenin  2019 yılı Haziran ayında Tokat Valisi Dr.Ozan BALCI'nın  talimatıyla hazırlandı,  2020 yılı Nisan ayında Ziraat Bankası Sivas Bölge Başkanlığı İle Tokat Valiliği arasında imzalanan Protokol ile saha çalışmalarının başladı. Gelinen noktada da Tokat İlinde 8 bini geçen müracaat alınarak, 785 çiftçiye 70.047 koyun teslim edilmiş bu kapsamda Ziraat Bankasından  104 Milyon TL. finans sağlanmıştır.

 

Bu gün de proje kapsamında küçükbaş hayvan alımı gerçekleştirilen 70 bininci koyun dağıtım törenini Yeşilyurt İlçemizde Kuşçu kasabasında gerçekleştiriyoruz.  Kuşçu kasabamızda 7 yetiştiricimize 599 koyun için 898.500 TL,  Yeşilyurt ilçemizde ise bugüne kadar 32 yetişticimize 3.167 koyun dağıtılmış ve 4.793.500 TL finans kullanımı sağlanmıştır.

Proje kapsamında İl Özel İdaresi desteği ile, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik elemanları tarafından ikizlik, etçi karakter, gelişim kabiliyeti verim yönü özelliklerine göre seçilmiş toplamda 310 sürümüzde ırk ıslahı faaliyeti için koç dağıtımlarını gerçekleştirdi. Koç dağıtımı ile yıllık en az 30.000 küçükbaş hayvanın yıllık ıslahı yapılacak ve bu uygulamanın sonucunda kuzu verimi, karkas ağırlık artışı, verim kabiliyeti yönünde gelişimler ile yıllık yaklaşık 6.000.000 TL gelir artışı sağlanacaktır.

Bu sene yine koyunculuğun önemli problemi olan mera ve yaylalarımız için koyun sulukları yaptırılmış ve dağıtımlarına başlanılmıştır. Bu kapsamda 440 Adet suluk alımı alımı yapılmış ve dağıtımları devam etmektedir.

Ayrıca ilk defa alım gerçekleştirlen sürülerde yem değişikliği mera değişikliği gibi sebeplerden dolayı oluşabilecek enterotoksemi hastalığına karşı dağıtımı yapılan koyunlar ve kuzularına yönelik bugüne kadar  80.000 hayvanda aşı uygulaması gerçekleştirilmiştir. Enterotoksemi aşı uygulaması devam etmektedir.

            100 bin hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. En kısa zamanda hedefimize ulaşacağız. 70.000 koyunun yetiştiricimize hayırlı olmasını dilerim." dedi.

 

           

            Tokat Milletvekili Yücel BULUT yaptığı konuşmada

           

            "Köylümüz ve köy hayatı çok önemlidir. Türkiyede köy nüfusunu zamanla erimesi olumsuzluklara yol açmaktadır. Tersine göçün olması bitkisel ve hayvansal üretim için önem arzetmektedir. Bu tip projelerle göçü azaltacağına inanıyoruz. Faydalı ve yerinde uygulanan bir projedir. Uygulayıcılar teşekkür eder, faydalanıcılara hayırlı olmasını dilerim." dedi.

 

            Tokat Milletvekili Mustafa ARSLAN yaptığı konuşmada

           

            "Tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi önemlidir. Bu kapsamda bir çok destekleme kalemimiz mevcuttur. Koyunculuğu geliştirilmesi için öenmli adımlar atılıyor. Su tarım ve hayvancılık için vazgeçilmezdir. Bunun için sulama barajları yapmaya önem veriyoruz.

            Koyunculuk projesinde faydalanan çiftçilerimize hayırlı olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ederim." Dedi.

           

 

            Tokat Valisi Dr. Ozan BALCI yaptığı protokol konuşmasında;

 

            "Proje kapsamında Ziraat bankası ile protokol imzaladık. Proje ile 5 yılda 500 bin koyun hedefiyle bu yıl 100 bin koyun teslim ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın 2020 yılı Küçükbaşta hamle yılını ilan etmesinden sonra Ülkemizde ilk ve en büyük atılımı ilimiz bu proje ile gerçekleştirmiştir. Keçi yetiştiricilerimiz için de benzer proje başlattık, onlara da ayrıca destek vereceğiz.

 

            Tokat, tarım ve hayvancılık şehri. Tokat'ımız, devletimizce yapılan yatırımlarla birlikte tarım ve hayvancılıkta daha da gelişecek ve ilerleyecek. Tarımın, çiftçinin, üreticinin dostu olarak çiftçimize, üreticimize destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz." dedi.

 

            Protokol konuşmalarından sonra 70 bininci koyun yetiştiricimize teslim edilerek anı resmi çekiminden sonra program sonlandırılmıştır.