T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KOYUN KEÇİ BANYOLUĞU İHRAÇ ETTİK

Yayın Tarihi : 1.9.2021

2017 yılında DOKAP Kalkınma İdaresi Başkanlığına Müdürlüğümüz tarafından proje sunularak başlanılan ve DOKAP tarafından finanse edilerek uygulanan koyun keçi banyoluğu alımı 2018 yılında gerçekleştirilmiştir. İl Müdürlüğümüzün belirlediği yöresel ihtiyaçlar dikkate alınarak oluşturulan banyoluk için teknik ve üretim şartları müdürlüğümüz tarafından belirlenmiş ve o standartlara yönelik alımlar gerçekleştirilmiştir. Uygulanan proje ile İlimiz köylerindeki küçükbaş hayvan üreticilerimizin ihtiyaçlarına yönelik kullanılmak üzere 25 tane alınmış ve tüm ilçelerimizde çiftçimizin kullanımına sunulmuştur. Üretilen banyoluğun kullanım kolaylığı, erişilebilirliği, küçükbaş hayvancılığa yönelik faydası yoğun ilgi görmüş ve ilimiz dışında diğer illerden de taleplerin yanında başka ülkelerden de üretici firmaya talepler gelmeye başlamıştır.

Konu ile ilgili olarak İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan ŞAHİN yaptığı açıklamada; "İlimizdeki üretici firma tarafından daha önceden farklı illere yapılan üretimin yanında;  16.08.2021 tarihinde Ortadoğu ülkelerine de ihracat yapmaya başlanmıştır. Firma tarafından üretilen 2 adet banyoluğun Katar ve Kuveyt ülkelerine ihracaat işlemleri gerçekleştirilmiştir. İlimizde sadece tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi yanında  tarımsal sanayi ve tarımsal mekanizasyon sanayinin de geliştirilmesi yönünde projelere öncülük ediyoruz." Dedi

Firma Sahibi Fatih ÇALIŞKAN yaptığı açıklamada "İlimizde Tarımsal Mekanizasyon için ekipmanlar yapmaya devam edeceğiz. Tarım ve Orman  Müdürlüğümüze makinanın tasarımında vermiş olduğu desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu proje  kamu özel sektör ilişkisine örnek bir yapı oluşturmaktadır. Müdürlüğümüz teknik personelince de makinanın  geliştirilmesine verilen katkı sayesinde artık tarım ve hayvancılık alet makinaları üretiminde de hızla gelişen bir il olma konumunda hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz." Dedi.