T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

AKIN KÖYÜNDE KADIN ÇİFTÇİ EĞİTİMİ YAPILDI

Yayın Tarihi : 20.8.2021

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün Kadın çiftçilerimize yönelik eğitim çalışmalarında, Tokat Merkez İlçe Akın köyünde 20.08.2021 tarihinde Pandemi kurallarına dikkat edilerek çiftçi toplantısı yapıldı.  Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü ile Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğünün birlikte düzenlediği eğitime 48 çiftçi kadın katıldı.

 Kırsalda Kadın Eğitimi Koordinatörleri Neslihan GÖZÜPEK, Ayşe YILDIRIM ve Veteriner Hekim Seda ÇELİK tarafından verilen eğitimlerde: Sağım hijyeni, hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği, Brucella hastalığı ve sağlıklı beyaz peynir yapımı, iyotlu tuz kullanımının önemi, Kooperatifçilik, Gıda israfı, Su tasarrufu konularında bilgiler verildi. Eğitimin sonunda katılan kadın çiftçilerimize sağım için gerekli olan dezenfektan ve sağım aparatı dağıtımı gerçekleştirilmiştir.  Eğitimlere çiftçi kadınlarımız tarafından yoğun ilgi gözlemlenmiştir.

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan ŞAHİN yapılan çalışmalarla ilgili olarak şu mesajı verdi "Sayın Valimiz Dr. Ozan BALCI' nın 2023 Tokat Vizyonu doğrultusunda TARIM TOKAT Projesi kapsamında uygulanan Kadın Eğitimi konusu çok önemsediğimiz bir konudur. Kadınlara yönelik  eğitimlerimiz Pandemi döneminde ara vermemize rağmen bundan sonra devam edecektir. Tarımsal üretimin bir ayağını da kadınlarımız yürütmektedir. Ev işlerinin yanı sıra, tarlasında, bahçesinde, ahırında gece gündüz demeden çalışarak ailesine, evine ve ülkemize üreterek destek veren kadın çiftçilerimize ve bu eğitimi veren kadın personellerimize  teşekkür ediyorum." Dedi.