T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

HALK ELİNDE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ISLAHI ÜLKESEL PROJE TOPLANTISI İLİMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yayın Tarihi : 9.8.2021

"Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi" kapsamında Tokat ve Amasya İllerinde Uygulanan alt projelerin Genel Değerlendirme ve İstişare Toplantısı İlimizde gerçekleştirilmiştir.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen "Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi" kapsamında Tokat ve Amasya illerinde uygulanan [Karayaka Koyunu (2), Akkaraman Koyunu (1), Kıl Keçisi (2)] alt projelerin değerlendirme toplantısı 05.08.2021 tarihinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz Toplantı salonunda gerçekleşmiştir.

Toplantıya, proje paydaşları olarak TAGEM, Küçükbaş Hayvancılık Araştırmalar Koordinatörü Dr. Serdar YAĞCI, Tokat İl Müdür Yardımcısı Ümit OK, Şube Müdürü Salih ÇELİK, Proje Yürütücüsü; Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Emre ŞİRİN , Tokat ve Amasya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birlik Başkanları Turan SALDIRICIER ve Cafer KORUCU, İl Müdürlüğü Proje Sorumluları Veteriner Hekim Selçuk KAÇMAZ,Seda ÇELİK ile  Proje Teknik Elemanları; Selçuk SAAT, Ceyhun YÜCEL, Fahrettin KILINÇ, Orhan GÜLDİKEN ve Hünkâr ÖZKAN katılmıştır.

Toplantının açılış konuşmasını Tokat İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Sayın Ümit OK tarafından yapılmış olup konuşmasında; İlimizde, 4 adet  Küçükbaş Halk Elinde Islah Projesinde  138 Çiftçimize ait 25.200 koyun ve keçi , 1 adet Manda Halk Elinde Islah Projesinde 1846 Anadolu Mandası  ve 1 Adet de  Karagül Irkı Hayvan Genetik Kaynaklarının Korunma Projesinde 120 Koyun olmak üzere toplam 335 hayvancılık işletmemizde  6 Proje yürütüldüğünü bu projelerde bulunan yetiştiricilerimize bu güne kadar 24.591.410 TL. destekleme ödendiğini belirterek   Projenin İlimiz çiftçileri açısından önemi vurgulanmıştır.

TAGEM, Küçükbaş Hayvancılık Araştırmalar Koordinatörü Dr. Serdar YAĞCI Proje paydaşlarına Proje ile ilgili bilgilendirme yapmıştır.Konuşmasında; ""Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi" 2005 yılında başlatıldığı  ve şu anda 55 ilde toplam 1 milyonun üzerinde küçükbaş hayvanın takip edildiği, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı küçükbaş hayvan ıslahı olduğu,bu anlamda; Bölgemizin önemli tarım şehirlerinden Tokat ve Amasya İllerimizde de uygulanan alt projeler desteklendiğini belirterek , Hayvan yetiştiriciliğinde yapılan ıslah çalışmalarının uzun soluklu ve kesintiye uğramadan uzun yıllar devam etmesi elzemdir ki bu illerimizde de ıslah projeleri anlamında belirli bir ivme kazandığını ifade etmiştir.Yapılan ıslahın  hem bu illerin hem de ülkenin tarımsal faaliyetlerine önemli katkı sağladığını , Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi", Ülke hayvancılığının birçok konusunda ilk olma özelliği taşıdığını belirtmiştir. Proje sayesinde; birçok paydaş bir araya gelerek yapılan uygulamalar ile doğrudan sahaya olumlu bir etki sağlandığı bu sayede, ülkemizde yerli hayvanlara dayalı damızlıkçı işletmeler ve verim kaydı tutulan işletmelerden söz edilebilir noktaya gelinmiştir." İfadelerini kullanmıştır.

Toplantı sonrası proje kapsamında bazı işletmeler ziyaret edilmiş ve burada yürütülen proje materyalleri hakkında bilgi alışverişinde bulunulup proje çıktıları yerinde görülmüştür.