T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YAKLAŞAN KURBAN BAYRAMI SEBEBİYLE YOL KONTROLLERİ YAPILDI

Yayın Tarihi : 7.7.2021

Hayvan Hastalıkları İle Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi (2021/05) gereği İlimizde yol kontrolleri aralıksız devam etmektedir. Yaklaşan Kurban Bayramı sebebiyle Kurban Pazarları açılmaya başlamıştır.  Kurban Pazarına getireilecek hayvanların Pazar gitrişinden önce İl Genlinde Yol Kontrolleri yapılarak sağlıklı, belgeli  ve uygun olan hayvanların Pazar yerine girişleri sağlanmaktadır.

            Bu kapsamda Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Orhan ŞAHİN yaptığı açıklamada;

            "2021 yılı Kurban Bayramı sebebiyle kurbanlık hayvan satış yerlerine getirilecek hayvanların resmi kayıt belgelerinin (hayvan pasaportu, veteriner sağlık raporu, koyun-keçi nakil beyannamesi, dişi hayvanlarda aranacak damızlık olmadığına dair veteriner hekim raporu) kontrolü , belgesiz ve kaçak hayvanlarla mücadele kapsamında; İlimiz Merkez ve 11 İlçemizde hayvancılığın yoğun olduğu yol güzergahlarında 06/07/2021 tarihinde eş zamanlı olarak kurbanlık hayvan taşıyan araçların kontrolünü gerçekleştirildi. İl geneli toplamda 74 araçta  280 adet kurbanlık büyükbaş hayvanın kontrolleri yapıldı. Araçlarda hayvanlara ait pasaport, veteriner sağlık raporu ve hayvanların damızlık ve gebe olmadığına dair belge ( dişi hayvanlar için) kontrolleri gerçekleştirildi. Yapılan denetimde herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmamıştır.

            Söz konusu denetimlerin amacı; belgesiz ve kaçak hayvancılığın önüne geçmek, hayvansal gıda güvenliğini sağlamak, menşei belli olan ve de kurbanlık vasfı taşıyan hayvanların hayvan satış yerlerine girişini, vatandaşlarımızın güvenle kurban alımını gerçekleştirerek sağlıklı bir bayram geçirmesini sağlamaktır. Kurban bayramı için gerekli tüm tedbirleri aldık. Gerek kurban satış yerleri, gerek kesim yerlerinde gerekse yol güzergahlarında  kontrollerimiz devam edecektir.

           

            Vatandaşlarımızın şimdiden Mübarek Kurban Bayramını kutlar sağlık ve esenlik dilerim." dedi.