T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İL İÇİ HAYVAN ALIM SATIMI DİJİTAL ORTAMDA YAPILABİLECEK

Yayın Tarihi : 6.7.2021

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın hayata geçirdiği e-tarım platformu ile il içi hayvan alım ve satımları dijital ortamdan yapılabilecek. Bakanlığın birçok hizmetinin dijital ortamda yapılabildiği https://etarim.gov.tr/ platformuna yeni bir işlerlik daha kazandırıldı. İl içinde hayvanlarını dijital ortamda pazarlamak isteyen üreticiler, https://etarim.gov.tr/ sayfasında bulunan "Hayvan Satış Bildirimi" butonuna tıklayarak işlem yapabilecekler.

            Hayvan Satış Bildirimi yapmak isteyen kişiler etarim.gov.tr sayfasında bulunan ''Hayvan Satış Bildirimi'' butonuna tıklayarak işlemi başlatır ve e-devlet şifreleri ile giriş yaparlar. Satıcı, gerçek kişi ise TC kimlik numarasıyla tüzel kişi ise vergi kimlik numarasıyla sisteme girerek hayvan satışı yapmak istediği işletmeyi seçecek.

Sistem, giriş yapan satıcı için HBS'de kayıtlı aktif işletmeleri listeler ve işlem yapılacak işletme ve sürü seçilir, ''İleri'' butonuna tıklanır.

Hayvan satış bildiriminin yapılacağı alıcı kişi ''Gerçek Kişi'' ise TC Kimlik numarası, ''Tüzel Kişi'' ise vergi kimlik numarası yazılıp ''İleri'' butonuna tıklanır.

Sistemden girilen bilgiler üzerinden HBS kaydı sorgulanır. HBS kaydı olmayan kişiler için hayvan satış bildirimi yapılamaz.

HBS kaydı olan alıcı gerçek/tüzel kişi için işletme numarası girilerek ''İleri'' butonuna tıklanır.

Bu işletme satılmak istenen hayvan ile aynı ilde olmalıdır. İşletmenin tipi hayvan işletmesi olmalıdır. Seçim yapılacak listede karantina/kısıtlama tedbiri olan hayvanlar kırmızı ile gösterilir. Düşen küpe bildirimi olan hayvanın seçimine izin verilmez. Seçilen hayvanlar ithal ise ve proje kapsamında kayıtlı ise sistem ilgili bilgiyi ekranda göstererek uyarı verir.

Satış yapmak isteyen kişi, listelenen hayvanlarından satış bildirimi yapmak istediği hayvanları işaretlemeyi bitirdiğinde ''Seçilen Hayvanların Satış Bildirimini Yap'' butonuna tıklar.

Açılan telefon numarası alanına satış bildirimini iletmek istediği alıcı kişinin telefon numarasını yazar. Sonrasında ''Seçilen İşletmeye Satış Bildirimini Tamamla'' butonuna tıklar.

Alıcının telefonuna sistem tarafından ''Tarafınıza İl İçi Hayvan Satış Bildirimi Yapılmak İstenmektedir. Onaylamak için aşağıdaki linke tıklayın.'' şeklinde onay SMS'i gönderilir.