T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLİMİZDE ŞİDDETLİ YAĞIŞ VE DOLU TARIM ALANLARINDA ETKİLİ OLDU

Yayın Tarihi : 3.6.2021

Tokat ili merkez ilçe köylerinde 30 Mayıs - 02 Haziran 2021 tarihinde oluşan olumsuz hava şartları tarım alanlarına zarar verdi.

Tokat ili Merkez ilçe köyleri Akyamaç,  Kemalpaşa,Kömeç ve Çöreği Büyük köylerinde 30 Mayıs 2021 tarihinde dolu yağışı etkili olmuş Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak hasar tesbitlerine hemen başlanılmıştır. İl Tarım ve Orman  Müdürü Orhan Şahin, İl Müdür yardımcıları Ümit OK, Halil İbrahim SEVER, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Melih NADİR, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdür V. Mustafa AYPAR'ın eşlik ettiği teknik ekipler ile araziler gezilerek incelemelerde bulunulmuştur. Köy muhtarları ve çiftçilerle görüşülerek  hasar tespit çalışmalarına başlanılmıştır.  Özellikle dolunun lokal olarak Kemalpaşa Akyamaç köylerinde kiraz,erik, elma, şeftalide zarar  yaptığı görüldü.

31 Mayıs 2021 tarihinde  Dolu yağışı ve fırtına nedeniyle   Tokat Merkez İlçe Keşlik, Bağbaşı, Çamaltı, Taşlıçiftlik, Ulaş, köylerinde etkili hasar meydana getirirken  ve  çevre köyleri kısmen etkileyen olumsuz hava şartları  Güzeldere  ve K.Bağlar köylerinde sel nedeniyle ekili ve dikili alanlarda hasar oluşmuştur.

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin,  arazi incelemelerinde muhtarlara ve arazide çalışan çiftçilere görüşüp geçmiş olsun dileklerini ileterek " Her yıl ilimizin geçit kuşağında olması nedeniyle zaman zaman farlı bölgelerde dolu zararı yaşandığını,  çiftçilerin mağdur olmamaları için mutlaka TARSİM'e  Tarım Sigortası yaptırmaları gerektiği sigorta bedelinin % 50 devlet destekli olduğunu,  İl müdürlüğü olarak çiftçilerin  her zaman yanında olduklarını en kısa sürede hasar tespit çalışmalarının tamamlanıp bakanlığa bildirileceğini"  belirtmiştir.