T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

50.000 'NCİ KOYUN DAĞITIM TÖRENİ YAYLADALI KÖYÜ YAYLASINDA YAPILDI

Yayın Tarihi : 2.6.2021

Tokat Valiliği himayesinde başlatılan Tokat İl Tarım Müdürlüğümüzce hazırlanan ve Türkiye de ilk defa Tokat İlinde uygulanan "Köyümde Yaşamak İçin  Bir Sürü Nedenim Var Projesi" başarıyla devam ediyor. Projenin  2019 yılı Haziran ayında Tokat Valisi Dr.Ozan BALCI'nın  talimatıyla hazırlandığı 2020 yılı Nisan ayında Ziraat Bankası Sivas Bölge Başkanlığı İle Tokat Valiliği arasında imzalanan Protokol ile saha çalışmalarının başladığı gelinen noktada da Tokat İlinde 8 bine yakın müracaat alınarak, 575 çiftçiye 50.000 koyun teslim edilmiş bu kapsamda Ziraat Bankasından  75 Milyon TL. finans sağlanmıştır.

Proje kapsamında 50.000. Koyun teslimi için hazırlanan törene Tokat Valisi Dr. Ozan BALCI, Tokat Milletvekili Av. Mustafa ARSLAN, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan ŞAHİN, İl Genel Meclisi Başkanı Erol DUYUM, İl Genel Sekreteri Recep GÖKÇE, Hayan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürüneri Şube Müdürü Salih ÇELİK,  Ziraat Odası Başkanı Ahmet DÖKÜLEN, Tokat Ziraat Bankası Müdürü Mustafa KIRGIZ, Yayladalı Köyü Muhtarı Mustafa AL, Yayladalı Üreticileri katılım sağlamıştır.

İl Müdürü Sayın Orhan ŞAHİN yaptığı konuşmada " Bugün burada 50 bininci Koyunumuzu teslim ediyoruz. Bakanlık olarak pandemi sürecinde tarımsal ve hayvansal üretiminin aksatılmadan yapılması için gerekli tüm tedbirleri aldık. Üretimimiz hiç ara vermeden tüm hızıyla devam etti. İl Müdürlüğü olarak Bitkisel ve Hayvansal projeleri başta Sayın Valimiz, İl Özel İdare, Dokap ve Bakanlığımızın destekleriyle  devam etmekteyiz. Koyunculuk Projemiz "Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi"  Ülkesel bir proje olmuş ve bir çok ilde yürütülmektedir. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Projelerimiz hız kesmeden devam edecektir. Proje kapsamında koyun  alan yetiştirilerimizin koyunları hayırlı olsun.  " dedi.

Sayın Tokat Milletvekili Av. Mustafa ARSLAN yaptığı konuşmasında;

"Tokatımızı, Özellikle özverili çalışan çalışkan pandemi sürecinde bile üreten çiftçilerimizi daima destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz.

Turhal Barajına tekrar ihaleye çıkıldı yakında sonuçlanacak. Baraj bittiğinde bu bölgede sulama sorununun kalmayacak. Sayın Valimizin önderliğinde yürütülen projelerin çok başarılı projelerdir. Koyunculuk projesi bunlardan biridir. Bu proje Ülke geneline yayılmış ve "Tokat Projesi" olarak anılmaktadır. Başta Valimiz olmak üzere Projeye emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 50 Bininci koyunun yetiştiricimize hayırlı olmasını dilerim." Dedi.

Sayın Tokat Valisi  Dr. Ozan BALCI yaptığı konuşmada;" Öncelikle Projenin yerelden hazırlanması önceki projelerde karşılaşılan sorunların taşra teşkilatı tarafından çok iyi analiz edilmesi ve bir ekip ruhu içinde çalışmanın yapılması ile örnek proje olduğunu ve projenin ülkesel bir projeye dönüşerek birçok ilde de uygunlandığını, çiftçinin krediye ulaşmasında önündeki en büyük engel olan İpotek, Özkaynak ve Sermaye şartının bu projede istenmemesi ile 100 binTL kadar 0 faizle 1 yıl ödemesiz 5 yıl vadeli kredi kullanım imkanı sağlandı. Projenin bir yönetim organizasyonu içinde İl Valisi ,Milletvekilleri, Siyasetçiler Bakanlık İl Müdürlüğü ,Ziraat Bankası Müdürlükleri ,Sivil Toplum Kuruluşları ,Çiftçiler tarafından sahiplenilmesi projeyi başarıya ulaştırmıştır. 50.000. koyunun hayırlı olmasını diliyorum, yetiştiricilerimizin bu proje ve diğer projelerde daima yanındayız dedi.

Diğer protokol konuşmalarından sonra Tokat Valisi Dr. Ozan BALCI. 50.000 inci koyun teslim belgesini yetiştiricimize teslim etmiş ve tören sonlandırılmıştır.