T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce Emirseyit Beldesinde Bağ Yaprağı hasat töreni yapıldı

Yayın Tarihi : 27.5.2021

Tarım Tokat kapsamında, Bağcılığı Geliştirme Projesi ile ilgili olarak, 26 Mayıs 2021 tarihinde Emirseyit Beldesinde Bağ yaprağı hasat etkinliği yapıldı.   İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Tokat Kadın Kooperatifleri tarafından düzenlenen programa Vali Dr. Ozan BALCI, Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan ŞAHİN,  G.O.P Üni. Rektörü Bünyamin ŞAHİN, İl Emniyet Müdürü Göksel TOPALOĞLU, Emirseyit Belediye Başkanı Turan KAPAN, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep GÖKÇE, TKDK İl Koordinatörü Fevzi ÇİÇEK, OKTAM Müdürü Ahmet BOZ, Tarım Tokat Projesi yürütücüleri, ERZAK Kadın Kooperatifi yönetimi ve üyeleri ile çiftçiler katıldı.

Sezonun ilk yaprağının hasat edildiği programda konuşan İl Tarım ve  Orman Müdürü Orhan ŞAHİN şu bilgileri verdi:  "İlimizde 1967 yılında 14.784 hektar, 1972'de 11.717 hektar olan bağ alanı Floksera'nın yaptığı tahribat sonucu 1982 yılında 4.580 hektara kadar düşmüştür.

Ancak son yıllarda özellikle 2000 li yıllardan itibaren değişik kaynaklardan özelliklede İl Özel İdaresinden, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) ve Tarım ve Orman Bakanlığı' ndan karşılanan desteklerle üreticilerimiz desteklenmiş ve fidan alımı ve dağıtımları yapılmıştır.

2017 yılına kadar olan projelerde sadece desteklemeli fidan dağıtımı, 2017 ve sonrası projelerde ise destekleme kapsamı içine fidanla birlikte telli terbiye destek sistemi kurulumları da alınmış ve arazi üzerine kurulumları yapılarak çiftçilerimize teslim edilmiştir. 

2020 yılı itibarı ile bağ alanlarımız 6.411 hektar seviyesine ulaşmıştır. En önemli üretici ilçelerimiz sırasıyla; Merkez ilçe, Erbaa, Niksar, Zile, Pazar ve Turhal ilçeleridir.

İlimizde 1967 yılında 14.784 hektar, 1972'de 11.717 hektar olan bağ alanı Floksera'nın yaptığı tahribat sonucu 1982 yılında 4.580 hektara kadar düşmüştür.

Tokat İli Bağ Vatanına Dönüyor-1 Bağcılığı Geliştirme  Projeleri  ile 2017-2019 yıllarında  Merkez İlçe, Erbaa, Niksar, Pazar ve Zile ilçelerinde 424 çiftçimize 1.850 dekar bağ alanı tesis edilmiştir.

Tokat İli Bağ Vatanına Dönüyor-2 Bağcılığı Geliştirme  Projeleri  ile 2020 yılında Pazar (Çayköy) 71 çiftçimize 880  dekar bağ alanı tesisi edilmiştir.

Son 4 yılda uygulanan projeler kapsamında tesis edilen bağların (2.730 dekar) tam verim dönemine geçtiğinde yıllık olarak ilimiz ekonomisine ortalama katkısı;

Yaprak Üretimi                                : 1.217 Ton

Üzüm Üretimi                                  : 3.041 Ton

            İlimiz Ekonomisine Katkı (Brüt)    : 19.780.000,00.TL

            İlimiz Ekonomisine Katkı (Net)     : 15.110.000,00.TL olacaktır.

2020 yılı rakamlarına göre ilimizin ortalama yıllık 22.440 ton salamuralık bağ yaprağı ve 70.520 ton üzüm üretimi potansiyeli mevcuttur. Bu rakamlara göre bağcılığın ilimiz ekonomisine ortalama yıllık katkısı 180.000.000.TL yaprak, 176.000.000.TL üzüm olmak üzere toplam 356.000.000.TL dir. Tarıma her zaman destek veren Sn. Valimize, İl Genel Meclis Başkanımıza ve meclis üyelerine, DOKAP yetkililerine, İl ve ilçe Müdürlüğü personelimize teşekkür ediyorum. Sezonun ilk bağ yaprağı hasadını yaparken bol ve bereketli kazançlar diliyorum. Hayırlı olsun."dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı konuşmasında;  " Valiliğimiz koordinesinde Tarım Tokat Bağcılığı Geliştirme projesi kapsamında 2 yıl içerisinde 2 bin 850 dönüm alanda bağ fidanı dikildiğini, bu yıl sonbaharda 3 bin da. alana bağ tesisi kurulacağını, proje kapsamında geçtiğimiz yıllarda toprakla buluşan bağ fidanlarının, 2021 yılı sezonun ilk  bağ yaprak hasadını bugün  başlatıyoruz.  Tokat Narince Yaprağı tadı kokusu ve rengiyle bir dünya değeri. Çok kıymetli hanımefendilerin elinden toplaması da ayrı bir lezzet kazandırıyor. Tarımın ve üreticinin dostu olarak sezonun hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Bereketli olsun inşallah." dedi. 

 

Tokat'ta üretilen bağ yaprağının sadece Türkiye'yi değil, dünyayı beslediğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, "Narince Yaprağını aynı  zamanda ihraç ediyoruz. Tokat'ımızın çok kıymetli Narince Yaprakları Kazovada ve Erbaa ovamızda geniş bir alanda yetişiyor. Aslında narincenin memleketi de burası." diye konuştu.

Etkinliğe destek veren kadınlara da teşekkür eden Vali Dr. Ozan Balcı, "Tokat'ta 16 tane Kadın Kooperatifi kurduk.  Kadının Gücü Tokat'ın Gücü sloganı ile Tokat Kadın Kooperatifleri olarak örgütledik. Gelecek Türkiye'sinin inşa edilmesinde inşallah Türk kadının aklından, zekasından, yeteneklerinden sonuna kadar yararlanacağız. Türk Kadınını önemsiyoruz. Onların emeklerini önemsiyoruz. Kadın Kooperatiflerimiz çok güzel işler yapıyorlar. Hepisini kutluyorum. İnşallah Tokat Kadın kooperatifleri olarak daha çok güzel işler yapacaklar. Desteğimiz her zaman tamdır." şeklinde konuştu.

 

Vali Dr. Ozan Balcı, Bağ Fidanı Dikti

Vali  Dr. Ozan Balcı, ayrıca 4 Milyon Meyve Fidanı Projesi kapsamında bağ fidanı dikilen alanda incelemelerde bulunarak, TOGÜ Rektörü  Prof. Dr. Bünyamin Şahin, İl Emniyet Müdürü  Göksel Topaloğlu ve protokol mensupları ile bağ fidanı dikti.

Trakya İlkeren, Yalova İncisi, Victoria, Lival, Çavuş, Royal, Michele Palieri, Narince çeşitlerinden oluşan sofralık ve yapraklık 170 bin bağ fidanının toprakla buluştuğu programda Vali Dr. Ozan Balcı,"2 yıl içerisinde 2 bin 850 dönüm alana bağ fidanı diktik. Hazırlıklarımız devam ediyor, bu yıl sonbaharda 3 bin dönüm alana daha dikeceğiz. Toprağın tarımın üretimin dostuyuz. Amacımız, üretimi arttırmak, çiftçimizin zenginleşmesine katkıda bulunmak." dedi.

 

Vali Dr. Ozan Balcı, Çayköy'de Bağ Fidanı Dikim Alanında İncelemelerde Bulundu

Vali Dr. Ozan Balcı, daha sonra Pazar ilçesi Çayköy'de bağ fidanı dikim alanlarında ve sulama havuzunda incelemelerine devam etti.

Vali Dr. Ozan Balcı, "Pazar Çayköy,2de 1000 dönüm alana bağ fidanı diktik. 7 bin tonluk sulama havuzu yaparak 8,5 km sulama hattı döşedik. Damlama sulama sistemi kuracağız. Tarımın, çiftçimizin ve üreticimizin her zaman yanındayız. Tarıma, üretime, çiftçiye desteğimiz tam." dedi.Editör        : Adem DİNÇ

Fotoğraf   : Rüfai YILDIRIM