T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce Erbaa ilçesi Kozlu köyünde çilek dikim etkinliği yapıldı

Yayın Tarihi : 27.5.2021

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından; 2023 Vizyonu çerçevesinde Tarım Tokat  kapsamında  Çilek Üretiminin Yaygınlaştırılması projesi ile ilgili  çilek dikim etkinliği 25 Mayıs 2021 tarihinde  Erbaa ilçesinin Kozlu  köyünde yapıldı.
Etkinliğe Vali Dr. Ozan BALCI, Erbaa Kaymakamı Mustafa TEMİZ, İl Emniyet Müdürü Göksel TOPALOĞLU, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan ŞAHİN,  Erbaa ilçe Tarım ve Orman Müdürü Murat GÖKBULUT,  il ve ilçe teknik personeli Erbaa Ziraat Odası başkanı Arif KÖKSAL, Erbaa il genel meclis üyeleri ile çiftçiler katıldı. 

Törende Kozlu Köyü Muhtarı Rasim Demir, İl Genel Meclis Üyesi Hakan San, Kaymakam Mustafa Temiz ve  İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, Vali Dr. Ozan BALCI  birer konuşma yaptılar.

İl Müdürü Orhan ŞAHİN konuşmasında şunları söyledi. "İl Müdürlüğü olarak Tokat tarımında planlı ve projeli çalışmalara öncelik veriyoruz,, Sayın Valimizin öngörü ve kaynak destekleri ile ülkemizde alanında ilk sıralarda yer almaktadır. Kümelenme ve pazarlanabilir miktarda üretimi esas alarak belirli köylerde yoğunlaşılmaktadır.   2017 yılına kadar sadece Gökal ile özdeşleşen ve 250 dekarla sınırlı olan çilek tesis alanının proje uygulamaları sonunda tüm ile yaygınlaştırıldığını ve 1400 dekara çıkmıştır.  Proje başlangıcında dekara verimin 1.100 kg olduğunu ve ağırlıklı olarak sanayilik çeşidin pazarlanabilir olduğunu vurgulayan İl Müdürü, 2020 yılı sonunda ortalama verimin yaklaşık 3 katına çıkarak dekar başına 3.000 kg verim alındığını, üreticilerin gelirlerinin de 3 katına çıkarılmıştır.  Proje kapsamında fayda sahiplerine sofralık çeşitlerin kazandırıldığını, alan artışı ile pazarda da ciddi talep artışı meydana gelmiştir. Etkinliğin düzenlendiği   Kozlu Köyünde 150 dekar çilek tesis kurulmuştur. Köydeki bitkisel tarım ürünleri içerisinde Çilek ilk sıraya yerleşmiş  ve köy hane halkı tarafından tesisleşme yönünde ciddi talep oluşmuştur. Özellikle Kozlu ve kümelenme sağlanan diğer köylerde; proje kaynakları kullanılmadan, çiftçinin kendi imkanları ile çilek tesisleri kurulmuştur. Çileğin Pazar payı olan katma değer oranı yüksek bir üründür. Bu nedenle çilek üretimini yaygınlaştırmak istiyoruz. Sayın valimize, DOKAP yetkililerine, il Genel meclis üyelerine tarıma verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz."  Dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı konuşmasında; "Üreticinin ve memlekete değer üreten herkesin yanındayız. Değer üretenlere katkı vermekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu projenin gerçekleşmesinde de bu çilek projesinin bu köyde gerçekleşmesinde en büyük emek köylülerimize aittir. Ama onlara destek veren herkese de çok teşekkür ediyorum. Erbaa Kozlu'da 2 yıl içerisinde 150 dönüm alana çilek dikilmiştir. 150 dönümü 1500 dönüme çıkarmayı hedefliyoruz. Biz burayı çilek üretim merkezi yapacağız. Tokat deyince akla  nasıl Niksar cevizi geliyorsa, Erbaa yaprağı geliyorsa aynı zamanda çilek dediğinde de Kozlu akla gelmeli. Bir elmas gibi işlememiz lazım. Alın teri dökmemiz lazım. Hedefleri belirlememiz lazım. Buna ben yürekten inanıyorum inşallah olacak. Yüz elli dönümle başlıyoruz, bin beş yüz dönüme çıkacak inşallah. Tarımda biz çok güzel işler yapıyoruz. Tokat tarımın başkentidir. Tarım memleketidir. Tokat'ın önü de çok açık zaten. Eserlerinizi ve başarılarınızı görmekten büyük mutluluk duydum. Her zaman yanınızdayız. Bizim sloganımız, amacımız, niyetimiz iyi, doğru, güzel olan her işi desteklemek. İyi doğru, güzel olan her insana destek vermek. Sizler de bunu gerçekleştiriyorsunuz zaten. Her zaman destek vereceğiz, yılmak yok. Pes etmek yok. Bana ne demek yok. Bezginlik yok. Hedefe kilitleniyoruz. Aşkla, şevkle yılmadan, yorulmadan bu amacı gerçekleştireceğiz. Hepinize bu duygu ve düşüncelerle teşekkür ediyorum. Projede ve programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi. 

Konuşmaların ardından Vali Dr. Ozan Balcı ve programa katılan protokol mensupları çiftçilerle birlikte çilek fidesi dikti ve köy halkının ikramıyla program sona erdi.Editör        : Adem DİNÇ

Fotoğraf   : Rüfai YILDIRIM