T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TOKAT İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN KADIN ELİYLE "TOHAT BİBERİ” ÜRETİMİNİ YAYGINLAŞTIRMA PROJESİ KAPSAMINDA 200.000 ADET BİBER FİDESİ DAĞITILDI

Yayın Tarihi : 12.5.2021

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından Yerli ve milli tohum projesi kapsamında yerel olan gen kaynaklarının korunması, ve genotiplerin yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla, İlimize has endemik sayılabilecek, ince kabuk ve meyve etine sahip kızartmaya/dolmaya uygun, üç burun yapısında, Tokat'a mal olmuş ve kaybolmaya yüz tutmuş değerler arasında yer alan Tohat biber çeşidimizin üretimi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması hedeflenmiştir.

Tarım Tokat Projeleri kapsamında ise; Sayın Valimiz Dr. Ozan BALCI 'nın kaynak desteği ile 2021 yılı için de İl Özel İdaresi kaynaklarından 100.000 TL tahsis yapılmasını sağlamıştır. Tahsis edilen bu kaynak ile GOÜ. Ziraat Fakültesi Fide üretim tesisinde yerel tokat biber tohumlarının ekimi yapılarak fideler üretilmiştir. İlimizde ilk defa uygulanan proje ile Merkez, Erbaa, Pazar, Turhal ve Niksar ilçemizde 65 kadın çiftçiye toplamda 200.000 adet biber fidesi dağıtılmıştır. Dağıtılan fideler ile 65 dekar alanda biber üretimi sağlanacaktır.

İl Müdürümüz Sayın Orhan ŞAHİN Uygulanan proje ile Tokat'a mal olmuş endemik Tohat biber çeşidimizin üretimi ve sürdürülebilirliğinin artırılması hedeflenmiştir diye belirtti. Ayrıca Müdürlüğümüzce uygulanan tüm projeler ile 2023 hedefimizin; Bitkisel ve Hayvansal üretimde bulunan çiftçilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi, üretimin artırılması, verim düşüklüğü ve ürün kayıplarının giderilmesi, sağlıklı ve kaliteli bitkisel/hayvansal gıda üretiminin artırılarak insan sağlığının korunması, İşletme gelirlerinin artırılarak tarımsal işleme tesislerinin kapasitelerinin geliştirilmesi, hedeflenmiştir diye belirtti.