T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce Çilek Tesis proje Malzeme Dağıtımı yapıldı

Yayın Tarihi : 24.4.2021

2023 Vizyonu Tarım Tokat kapsamında Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından çilek tesis proje uygulamaları çerçevesinde malzeme dağıtım programı düzenlendi.
İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde düzenlenen törene Vali Dr. Ozan BALCI, Tokat İl Tarım ve Orman Müdür V. Ümit OK, Belediye Başkanı Eyüp EROĞLU, İl Genel Meclis Başkanı Erol DUYUM ve meclis üyeleri,  TKDK Tokat koordinatörü Fevzi ÇİÇEK, çeşitli kurum ve STK temsilcileri, Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ve çiftçiler katıldı. 

Törende ilk konuşmayı Tokat İl Tarım ve Orman Müdür V. Ümit OK yaparak proje ile ilgili bilgi verdi. Konuşmasında şunları söyledi: " Sn. Valim, Sn Belediye Başkanım, Sn İl Genel Meclis başkanım, muhterem hazırun. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bugün burada çilek tesisi ile ilgili malzeme dağıtımı için toplanmış bulunuyoruz. Gelecek günlerde de fideleri dağıtacağız.  Çilek tarımının son yıllarda ciddi bir gelişme gösterdiğini, bu gelişmede en büyük katkı Tokat Valisi Sayın Dr. Ozan BALCI 'ya aittir. Çiftçiler adına şükranlarını iletiyorum.  2017 yılına kadar Erbaa ilçemize bağlı GÖKAL Beldesi ile özdeşleşen çilek tarımının, İl Müdürlüğünce hazırlanarak DOKAP Bölge Kalkınma İdaresince 504.000 ₺ finansmanla gerçekleştirdiği proje ile il genelinde yaygınlaşmasına öncülük edilmiştir. Bu Proje ile fayda sahiplerinden dekar başına sadece 500 TL katkı payı alınarak il genelinde sadece 2021 yılında toplam 600 dekarın üzerinde yeni çilek tesisleri oluşturulacağını belirtti.  Çilek projesi ile Tokat ve ülke ekonomimize sağlanan katkının, 1 yılda KIRKİKİ MİLYON TÜRKLİRASI (42.000.000 TL) katkı sağlanmış olacaktır. Katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum" dedi.

Belediye başkanı Eyüp EROĞLU da bir konuşma yaptı.

Vali Dr. Ozan BALCI, konuşmasında şunları söyledi. "Çilek üretimini geliştirme projesi kapsamında 2 yıl içerisinde 800 dönüm çilek dikilmiştir. Bu yıl da 600 dönüm daha çilek dikilecektir. Tarımın parlayan yıldızı Tokat'ta tarım adına çok güzel ve başarılı çalışmalar yürütülmektedir. 
Türkiye'nin 2023-2053-2071 hedeflerine giderken Tokat ili olarak da buna omuz veriyoruz. Biz de Tokat'tın  gücünü enerjini ortaya çıkarıp, yüreklendirip, cesaretlendiriyoruz.  Devletin gerçek sahibi milletimiz için biz Tokat'ta çok güzel bir uyumu yakaladık. Türkiye hedeflerine doğru giderken, Tokat'ta hamlelerini yapıyor. Merhametle, aşkla, şevkle projelerimizi yürütüyoruz. Tokat modeli olarak 0 faizle, 1 yıl ödemesiz 7 yıl vadeli Ziraat Bankasıyla yaptığımız sözleşmeyle koyun dağıtıyoruz. Sadece 100 koyun vermiyoruz, aynı zamanda veterinerlik hizmetleri, mera ıslahı, hastalıklarla mücadele ediyoruz, dişi kuzu kesimini engelliyoruz, erkek kuzu kesimini garanti altına alıyoruz. Şuana kadar 47 bine yakın koyunu dağıttık. Koyun varlığımızı Tokat'ta yüzde 25 arttırdık. Haziran ayı sonunda ilk adım 100 bin hedefimizi tamamlıyoruz. İkinci yüz bin paketi başlayacak. Üreticiyi desteklememiz, köylüye katkı sağlamamız lazım. Üretime her zaman destek vereceğiz. Değer üretenleri değerli kılacağız. Projemiz çok başarılı oldu ve bir çok ilde uygulanıyor. 4 milyon fidan yetiştiriyoruz. Bunun 2 milyon 800 bini sadece meyve fidanı. 1 milyonu ceviz. Cevizin 500 binini toprakla buluşturduk.500 binini de buluşturuyoruz. Böylece 1 milyon cevizi Tokat'ın bereketli topraklarıyla buluşturmuş oluyoruz. Vatandaşlarımızın bahçelerine dikmelerini sağlıyoruz.
450 bine yakın, badem, vişne, dut, nar, incir gibi çeşitli meyveler ile yaban meyve türleri, kuşburnu, alıç, hünnap ve sumağa kadar 500 bin yabani meyveyi de aşılıyoruz. Gelecek kuşaklar için yapıyoruz bunu. Tokat'ın çocukları kendi temiz topraklarından kendi suyuyla beslediği ürettikleri ile bereketlenecek. 2 yıl içinde 4 milyon Meyve Fidanı Projesini bitiriyoruz.
Vali Dr. Ozan BALCI, Tarım Tokat kapsamında devam eden projelerden bahsederek, Başçiftlik'te 1000 dönüm alanda Geç Turfanda Meyve bahçesi, Pazar'da 1000 dönüm alanda asma bahçesi, Serenli'de 4.500 dönüm  alanda Türkiye'nin en büyük ceviz bahçesinin kurulmuştur. Almus Tozanlı ve Reşadiye Tozanlı Vadisinin cevizle donatılacaktır ve bu yıl 100 bine yakın ceviz dikilmiştir, hedefimiz  500 bin ceviz  dikmektir. Tarımsal Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından çiçekçilik, kiraz paketleme tesisi, hayvancılık, sera projeleri için çiftçilere hibe verilmiştir. Tokat'ta devam eden  Niksar topraksız jetormel teknolojik sera, çiçekçilik,  gıda OSB, fuar kongre merkezi, tarım teknokent, veterinerlik fakültesi, göletler, barajlar sonunda Tokat'ın çehresi değişecektir. Yapılan çalışmalarla Tokat'ın geleceğinin dizayn edilmektedir.,  şehir geleceğe hazırlanmaktadır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi. 
Yapılan konuşmaların ardından çiftçilere malzemeleri teslim edildi.