T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tokat genelinde toplamda 240 ton ve Zile ilçesinde ise Çiftçilere 23 Ton Tohum Dağıtıldı

Yayın Tarihi : 4.4.2021

Tokat Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan Tarım Tokat Bitkisel Üretimi Geliştirme projesi kapsamında Zile İlçesinde   tohum dağıtım töreni yapıldı.

Programa Vali Dr. Ozan BALCI, Tokat Milletvekili Mustafa ARSLAN, Zile Kaymakamı Mehmet Ali AKYÜZ, İl Tarım ve Orman Müdür V. Ümit OK, Zile Belediye Başkanı Şükrü SARGIN, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep GÖKÇE,  Zile İlçe Müdürü Kemal OSMA, Zile Ticaret Odası Başkanı Necati BİCE, Tarım Kredi Bölge Müdür Yardımcısı, Tokat ve Zile Tarım Kredi Koop. Müdürleri, İl ve  İlçe Tarım  ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, STK Temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Ümit OK programın açılış konuşmasında ;  "Tokat İl Özel İdaresi ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın destekleri ile ayçiçeği, kuru fasulye ve yem bitkileri tohumluğu dağıtım ve uygulanan projeler ile ilgili bilgi vererek " 2023 vizyonu "Türk Tarımının Parlayan Yıldızı Tokat "temasıyla başlatılan Bakanlığımız ,İl Özel İdaresi ve DOKAP  destekleri ile birçok projelerin yürütüldüğünü, Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi için Kuru fasülye, Ayçiçeği ve Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme projeleri kapsamında  çiftçilerimize %75 hibeli tohum destekleri sağlayarak, amacımız baklagil ayçiçeği ve  yem bitkileri üretimini artırarak milli ekonomiye katkı vermektir.

İlimizde tarımsal verilerini göre 11.000 da Kuru Fasulye, 150.000 da Ayçiçeği ve 90.600 da Yem bitkileri (Yonca, Fiğ, Silajlık Mısır) olduğu görülmektedir. Zile ilçemiz, bakliyat, yağlık tohumlar ve yem bitkileri üretimi açısından en büyük ekiliş alanına sahiptir. Yapılan Projelerle bu alanların % 10 kadar daha artırılması hedeflenmektedir.

Bakanlığımızca 6.414.250 TL. bütçe ile  % 70 bakanlık hibeli, 800 çiftçiye 2700 da alanda ekilmek üzere 27 ton Kuru Fasulye, 1.800 çiftçiye 38.000 da alanda ekilmek üzere 18,5 ton Ayçiçeği tohumluğu ve 4.900 çiftçiye 49.000 da alanda ekilmek üzere 194 ton yem bitkileri tohumluğu dağıtımı yapılmaktadır. Toplamda 240 ton tohum dağıtımı yapılmıştır. Bu projelerin sonunda milli ekonomimize katkı 155 milyon TL'dir.

Zile ilçemize bu projelerden ekimi yapılmak üzere 200 da alanda, 100 çiftçiye 2 ton Kuru Fasulye, 12.000 da alanda 1200 çiftçiye 6 ton Ayçiçeği ve 3500 da alanda 600 çiftçiye 15 ton Yem Bitkisi tohumluğu dağıtımı yapılmıştır.

Ayrıca Bakanlığımız destekleri içerisinde tüm ilçelerimizde 30.159 çiftçiye 38,6 milyon TL mazot ve gübre desteği ve 8123 çiftçiye 9,3 milyon TL Yem Bitkileri Üretimi Desteği verilmiştir. Zile ilçemize ise 5881 çiftçiye 11,5 milyon lira mazot gübre desteği 736 çiftçiye 863 bin TL. Yem Bitkileri Üretimi Desteği verilmiştir.

Projelerimizin hayata geçirilmesinde katkı sağlayan başta Sn. Cumhurbaşkanımıza, Bakanımıza, Sn. Valimize, Sn Milletvekillerimize ve İl Özel İdaremize desteklerinden dolayı teşekkür eder, çiftçilerimize hayırlı ve bereketli kazançlar dilerim." Dedi.

Tokat Milletvekili Mustafa Arslan konuşmasında " Sn. Valim ve muhterem hazırun, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Zile inşallah Tokat'ta tarımın parlayan yıldızı olacaktır. Sonbaharda buğday tohum dağıtım töreni yapmıştık ve yine buradayız. Zile'de tarım adına güzel şeyler oluyor.   2.kısım ihalesini yaptığımız Zile Çekerek sulamasının şantiye çalışması devam ediyor, boru sevkiyatına başlandı. Birinci kısmın %60 ı bitti, sene sonuna kadar tamamlanacak. 2. Kısmında inşaatı kısa zamanda tamamlanacaktır. Böylece 55.000 dekar alan sulanacaktır. Zile sol sahil sulamasının rehabilitasyonu ihalesi bu sene yapılacaktır. Onu da kısa bitireceğiz. Zile' ye yeni bir adliye binası yapıyoruz. Yüzme havuzu ve gençlik merkezi de yapılacaktır. Tokat'ta büyük bir sinerji var. Valimiz, milletvekillerimiz, yerel yöneticilerimiz ve bürokrasimiz elele vererek Tokat'ı kalkındırmak için çalışıyoruz. Bu sene Özel İdare ile Bakanlığımızın destekleri 10 milyon TL yi buldu. Bu yıl genel bütçeden ülkemizde çiftçilere 24 milyar TL destek verilmiştir. Ülkemiz ve İlimiz için bu destekler artarak devam edecek. Bu etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Hayırlı ve bereketli ürünler elde etmelerini diliyorum" dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı konuşmasında şunları söyledi. " Tarım adına güzel bir programda toprağın, çiftçinin dostlarıyla beraber olmaktan mutluluk duyuyorum. Tokat ve Zile'de tarım adına güzel işler yapılmaktadır. Geçen sonbaharda buğday dağıtmıştık. Bugünkü tohumlarla birlikte toplam 10 milyon tohum desteği sağlamış olacağız. Bu tohumlarla birlikte yaklaşık 180 bin dönüm alanda destek sağlanmış olacak. İnşallah 1 milyarlık yatırım olan Çekerek barajı da tamamlanınca büyük bir iş olacak. Ortalama 260 bin dönüm alan sulanacak. Sanki 260 bin dönüm alanı Zile'ye kazandırmış olacağız ekstradan, yılda iki kez ekim yapılacak, bu müthiş bir şey.

Zile'nin kültürü ve birikimi olan, nitelikli insanların yaşadığı kadim bir ilçedir. Ben Zile'nin önünün çok açık olduğunu düşünüyorum. Bana göre devletin gerçek sahibi millet. Milletin kendi parasıyla milletimize hizmet ediyoruz. Hep beraber uyum içerisinde. Bizim amacımız çiftçinin, üretici güçlerin her zaman yanında olmak. Onları yüreklendirmek, desteklemek. Onlar zenginleştikçe ürettikçe biz çok mutlu oluyoruz. Ayrıca Zile'nin uyumu insan kalitesi, girişimci insanlarının olması da güzel. Bunu da önemsiyorum.

Tokat'ta uyum çok yüksek. Başarıyı uyum sağlar. Bürokrasi, siyaset, iş dünyası, sivil  toplumu, muhtarı, il genel meclisi, esnafı, yerel dinamikleri, çiftçisi bir ve beraber olunca, uyumlu olunca başarı sağlanıyor. Bu uyum ve başarı Zile'de de var. Bunu daha da artırmamız lazım. Asla yeter demeyeceğiz, daha çok çalışacağız.

Tarımla ilgili de bir sürü güzel iş oluyor. 'Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var' koyunculuk projemiz ile 1 yıl ödemesiz, 7 yıl vadeli, sıfır faizli kredi veriyoruz. Türkiye'ye örnek oldu bu proje. Şu anda 46 bin koyun dağıttık. Yaklaşık 511 aile yararlandı. Zile'de bu projeden yararlanıyor ama daha çok yararlanmasını istiyorum. Zile'ye de bu konuda çok destek vereceğiz.

Ayrıca Tokat Fidanlığında 4 milyon da fidan yetiştiriyoruz, Özel İdare kaynaklarıyla. Bu vesileyle destek veren il genel meclis başkanımıza, il özel idaresi genel sekreterimize, il genel meclis üyelerimize de ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Burada 1 milyon ceviz var, 500 bine yakın badem var, kirazından vişnesine, narından dutuna, incirinden elmasına, eriğinden kayısısına yetişen bütün meyve fidanları; ayrıca Zile'de kızılcık marmelatı meşhur, kızılcıktan kuşburnuya, alıçtan hünnapa kadar yetiştiriyoruz ki biraz ham madde kaynağı olsun. 4 milyon fidanı inşallah 2 yıl içerisinde toprakla buluşacak.

 Tarım alanında güzel yatırımları sadece Zile'de yapmıyoruz. Erbaa'da bin dönüm çiçek serası kuruyoruz. Akdeniz'de Antalya'da çiçek ne ise Erbaa'da da o olacak. Niksar'da Kelkit'in kenarına yaklaşık 2 bin dönüm topraksız sera alanları kuruyoruz. Başçiftlik'te bin dönüm geç turfanda kiraz ve elma kurduk. Pazar'da bin dönüm bağ kurduk. Bu sene de 3 bin dönüm kuracağız. Seracılığı geliştiriyoruz, destekliyoruz. Sizin için en önemli iş sulama. Çekerek tam yürürlüğe girdiğinde sizi kimse tutamaz.

Bu güzel etkinliğin gerçekleştirilmesinde katkısı olan başta Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, Tarım ve Orman İl Müdürümüz, İlçe müdürümüz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza, Ticaret Borsası Başkanımıza, il özel idaresi genel sekreterimize, il genel meclis üyelerimize, muhtarlarımıza ve geldiği için milletvekilimize çok teşekkür ediyorum." dedi. Konuşmaların ardından tohumlar çiftçilere dağıtıldı.