T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TOKAT TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜNCE 240 TON TOHUM DAĞITILDI

Yayın Tarihi : 30.3.2021

Tokat Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan Tarım Tokat Bitkisel Üretimi Geliştirme projesi kapsamında Artova'da   tohum dağıtım programı yapıldı.

Programa Vali Dr. Ozan BALCI, İl Tarım ve Orman Müdür V. Ümit OK, Artova Kaymakamı Yusuf Melikşah AYDIN, Artova Belediye Başkanı Lütvü YALÇIN, İl Genel Meclis Başkanı Erol DUYUM, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep GÖKÇE, Artova İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim TÜRK, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Şube Müdürleri, İl ve   İlçe Tarım ve Orman  Müdürlüğü teknik personeli, STK Temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdür V. Ümit OK programın açılış konuşmasında ; Tokat İl Özel İdaresi ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın destekleri ile ayçiçeği, kuru fasulye ve yem bitkileri tohumluğu dağıtım ve uygulanan projeler ile ilgili bilgi vererek " 2023 vizyonu "Türk Tarımının Parlayan Yıldızı Tokat "temasıyla başlatılan Bakanlığımız ,İl Özel İdaresi ve DOKAP  destekleri ile birçok projelerin yürütüldüğünü, Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi için Kuru fasülye, Ayçiçeği ve Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme projeleri kapsamında  çiftçilerimize %75 hibeli tohum destekleri sağlayarak, amacımız baklagil ayçiçeği ve  yem bitkileri üretimini artırarak milli ekonomiye katkı vermektir. Bu projelerle ilimiz çiftçilerine 6.414.250 lira bütçe ile yüzde 75 bakanlık hibeli, 2 bin 700 dekar alanda ekimi yapılmak üzere 27 ton kuru fasulye tohumluğu; 38 bin dekar alanda ekimi yapılmak üzere 19 ton ayçiçeği tohumluğu; 49 bin dekar alanda ekimi yapılmak üzere 194 ton yem bitkisi (silajlık mısır, yonca ve korunga) desteği sağlanmıştır.  Toplamda 240 ton tohum dağıtımı yapılmıştır.  Artova ilçemize de toplamda 525 bin lira bütçe ile 90 ton buğday tohumluğu, 15 ton yem bitkileri ve 1,5 ton kuru fasulye dağıtımı yapılmıştır. Her zaman bizlere destek veren sayın Valimize, İl Özel İdaresine, İl Genel Meclis Başkanına ve siz saygıdeğer katılımcılara teşekkür ediyorum" dedi.

 Vali Dr. Ozan BALCI, konuşmasında "Üreticinin çiftçinin dostuyuz her zaman yanındayız. Bugün devletimizin, milletimizin imkanlarıyla çiftçimiz için güzel etkinliklerden birini daha gerçekleştiriyoruz. Tokat'ta yaklaşık 6,5 milyonluk bütçe ile 7 bin 500 çiftçinin yararlanacağı Tarım Tokat Bitkisel Üretimi Destekleme Projesi kapsamında, Artova'da da 1300 çiftçimizin faydalanacağı tohum dağıtımını yapıyoruz. Çiftçilerimize, Artova'mıza, Tokat'ımıza hayırlı uğurlu olsun. Allah bereketli kılsın. Tokat'ımızda tarım adına güzel çalışmalar yapıyoruz. Koyunculuk projemiz devam ediyor. Şu anda 45 bin koyun dağıttık, haziran ayı itibariyle 100 bine tamamlayacağız. Daha sonra ikinci 100 bine başlayacağız. Artova da bu projeden yararlandı ve yararlanmaya da devam ediyor.  Geçen yıldan bu zamana yüzde 20 koyun varlığımız artmış durumda. Bunun yanında barajlar ve göletler bittiğinde sulama anlamında çok önemli başarılar elde edeceğiz.Artova'ya nohut paketleme tesisi kuruldu, ona da desteğimiz tam. Seracılık gelişiyor, tohum destekleri devam ediyor. Çiftçilerimizin ve üreticimizin her zaman yanındayız, yakınındayız. Bunlar ekip çalışmasıyla olan şeyler. Başta Cumhurbaşkanımızın teşvikleri, destekleri olmak üzere Tarım Bakanımız, Tarım Bakanlığındaki bürokratlarımız, İl Tarım ve Orman Müdürlüğündeki arkadaşlarımız, milletvekillerimiz, il özel idaremiz, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, il genel meclis üyelerimiz, muhtarlarımız, çiftçilerimiz, hep beraber el ele bu işi yürütüyoruz. Bakanlığımıza İl Özel İdaresine verdikleri destekten dolayı teşekkür ederek Çiftçilerimizle beraber olmaktan da büyük mutluluk duyuyorum. Onlar zenginleştikçe, başarılı oldukça, onların işleri yolunda gittikçe çok mutlu oluyorum. Bu projeler ile 139 bin 700 dekar alandan üretim sonunda milli ekonomiye 155 milyon lira katkı sağlanmasının beklendiğini belirten Vali Dr. Ozan BALCI, ayrıca Bakanlığımız destekleri içerisinde 1350 çiftçiye 3,5 milyon lira mazot / gübre desteği ve 400 çiftçiye 600 bin lira yem bitkileri desteği verildiğini kaydetti. Projelerimiz ve desteklerimizi artırmaya devam edeceğiz. Çiftçilere 2021 yılında kazasız, belasız ve bereketli bir üretim sezonu geçirmelerini temenni ediyorum." dedi.

Vali Dr. Ozan BALCI, tohum dağıtım töreninin ardından İl Genel Meclis Başkanı Erol DUYUM, İlçe Kaymakamı Yusuf Melikşah AYDIN, Belediye Başkanı Lütvü YALÇIN, , İl Tarım ve Orman Müdür V. Ümit OK  ile OKA ve Artova Belediyesi katkılarıyla yapılan çiftçilere, üreticilere hizmet verecek Nohut Selekte ve Kalibrasyon Merkezinde incelemelerde bulunarak bilgi aldı.