T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

AKKARAMAN IRKI KOÇ DAĞITIM TÖRENİ

Yayın Tarihi : 26.3.2021

Valiliğimiz tarafından uygulamaya konulan "Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi" ile Tokat ili küçükbaş hayvan varlığını artırılması, işletme ölçek büyüklüğünün geliştirilmesi, atıl işletmelerin canlandırılması amaçlanmıştır. Bu proje ilimizde 2020 yılında uygulamaya konulmuş ve ilk 8 ayda 504 kişide 45.000 adet koyun dağıtımı yapılmıştır. Tokat iline projeden 65.000.000 TL kaynak kullandırılmıştır.  Projemiz sadece koyun dağıtımını kapsamamış atıl işletmelerin kapasite kullanımının artırılmasından hayvan tedariğine, hayvan sağlığına, hayvan ıslahından, pazarlamaya ve yem tedarikine kadar tüm aşamaları tek tek düşünülerek tam bir kompleks halinde yürütülmektedir. Bu sayede yerelden çıkarak ulusal anlamda Tarım ve Orman bakanlığı tarafınca kabul görmüş ve bakanlık kayıt sistemlerine işlenmiş tek proje olmuştur. Proje diğer illerce de uygulanmak istenmiş  şu ana kadar 52 vilayet deki İl Müdürlüklerine proje uygulaması hakkında eğitimler verilmiştir. Projemiz Türkiyede ve ulusal basında örnek gösterilen bir proje olmuştur.

Bugün de ilimizde "Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var" projesinden küçükbaş hayvan alımı gerçekleştirilen 180 işletmemize, İl Müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından seçilen sürülerde ırk ıslahı yapmak, kan yakınlığının giderilmesini sağlamak aynı zamanda birim hayvandan alınan verimin artırılması amacıyla koyun varlığımıza uygun, ikizlik, etçi karakter gelişim ve verim özellikleri yüksek 180 adet Akkaraman Irkı Kangal tipi Damızlık Koç dağıtılmaktadır.

Sayın Valimiz ve İl Özel İdaresi destekleriyle hazırlanan 2021 yılı projeleri kapsamında 900.000 TL bütçe ve % 75 hibeli olarak toplamda 400 adet koç dağıtılacaktır. Geçtiğimiz günlerde 80 adet Bafra ırkı koç dağıtımı yapılmış önümüzdeki günlerde de Karayaka Irkı koç dağıtımı yapılarak sürülerde ırk ıslahı faaliyeti de yürütülecektir. Koç dağıtımı ile en az 30.000 Küçükbaş hayvanın ıslahı yapılacak ve bu uygulamanın sonucunda kuzu verimi, karkas ağırlık artışı, verim kabiliyeti yönünde gelişimler ile yıllık yaklaşık 6.000.000 TL ilave gelir artışı sağlanacaktır.

Projenin uygulanmasında destek veren sayın Valimize, Milletvekillerimize  İl Özel İdaresine , İl Genel Meclisine, emeği geçen herkese teşekkür eder, Damızlık koçlarımızın ilimiz hayvancılığına, yetiştiricilerimize, hayırlı olmasını temenni eder bol kazançlı bereketli bir yıl dileriz.