T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bafra Koçları Dağıtım Töreni Düzenlendi

Yayın Tarihi : 11.3.2021

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından "Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi" kapsamında 30.000 küçükbaş hayvanın yıllık ıslahı yapılacak ve bu uygulamanın sonucunda kuzu verimi, karkas ağırlık artışı, verim kabiliyeti yönünde gelişimler sağlamak üzere proje kapsamında koyun projesinden faydalanan çiftçilerimize Damızlık Koç dağıtım töreni düzenlendi.

Koç Dağıtım törenine Vali Dr. Ozan Balcı'nın yanı sıra İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, Tarımsal Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Müdürü Fevzi Çiçek, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Dökülen ile yetiştiriciler katıldı. 

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Orhan ŞAHİN yapmış olduğu konuşmada ; ''Valiliğimiz tarafından uygulamaya konulan "Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi" ile ilimiz küçükbaş hayvan varlığını artırılması, işletme ölçek büyüklüğünün geliştirilmesi, dişi kuzu kesiminin engellenmesi,  atıl işletmelerin canlandırılması amaçlanmıştır. Bu proje ilimizde 2020 yılında uygulamaya konulmuş ve 7 ayda yaklaşık 500 çiftçimize 43.750 koyun dağıtımı yapılmış ve 64 Milyon Türk Lirası Ziraat Bankasından kaynak kullandırılmıştır. Projemiz sadece koyun dağıtımını kapsamamış atıl işletmelerin kapasite kullanımının artırılmasından hayvan tedariğine, hayvan sağlığına, hayvan ıslahından, pazarlama sorunundan yem tedariğine kadar tüm aşamaları tek tek düşünülerek tam bir bütün halinde yürütülmesi planlanmıştır. Bu sayede yerelden çıkarak ulusal anlamda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca kabul görmüş ve bakanlık kayıt sistemlerine işlenmiş tek proje olmuştur. Uyguladığımız projenin kabul görmesi ve diğer illerce de uygulanmak istemiş şu ana kadar 62 vilayet deki İl Müdürlüklerine proje uygulaması hakkında eğitim ve teknik destek verilmiştir. Şu ana kadar ilimizde 64.000.000 TL kaynak kullandırılmıştır. Tüm bu kompleks düşünülen uygulamalar ile projemiz her türlü taktiri hak eden bir proje olmuştur.

Bu gün de ilimizde "Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesinde" küçükbaş hayvan alımı gerçekleştirilen sürülerde ırk ıslahını yapmak, kan yakınlığının giderilmesini sağlamak aynı zamanda birim hayvandan alınan verimin artırılması amacıyla damızlık yüksek vasıflı koç dağıtımı yapmaktayız. İlimiz için mevcut koyun varlığımıza uygun, ikizlik, gelişim ve verim özellikleri yüksek bafra ırkı koçlar proje kapsamında hayvan alımı yapan ve ihtiyacı belirlenen işletme ve sürülere dağıtımı yapılacaktır.'' Dedi

Müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından ikizlik, etçi karakter, gelişim kabiliyeti verim yönü özelliklerine göre seçilmiş 80 koçun 80 işletmemize dağıtımı yapılacaktır. Sonraki dönemlerde de 230 adet akkaraman ve karayaka ırkı koç dağıtımı daha yapılacak olup toplamda 310 sürümüzde ırk ıslahı faaliyeti de yürütülecektir. Koç dağıtımı ile yıllık en az 30.000 küçükbaş hayvanın yıllık ıslahı yapılacak ve bu uygulamanın sonucunda kuzu verimi, karkas ağırlık artışı, verim kabiliyeti yönünde gelişimler ile yıllık yaklaşık 6.000.000 TL gelir artışı sağlanacaktır.

Damızlık koçlarımızın yetiştiricilerimize hayırlı olmasını temenni eder 2021 yılı koç katım dönemi öncesinde tüm yetiştiricilerimize bereketli bir yıl dileriz.'' Dedi