T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Seracılık Faaliyetleri Şehrimize Güç Katıyor

Yayın Tarihi : 3.3.2021

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Orhan ŞAHİN Gümenek köyünde Muhtar, Kooperatif üyeleri ile birlikte seracılıkla uğraşan çiftçilerimize ziyarette bulundu.

İl Müdürü ŞAHİN; Köyde seracılığın yaygınlaşması ile birlikte, dışarıya olan genç nüfus göçünün önüne geçildiğini ve bu sayede yapılan seracılık faaliyetleri geriye dönüş olarak kendini göstermiştir. Bizler sizlerin her zaman yanınızda olacağını, gerekli tarımsal konularda desteklerini devam edeceğini söyledi. Projelerimizin hayata geçirilmesinde maddi ve manevi destek veren Tarı ve Orman Bakanlığımıza, Sayın Valimize, DOKAP Genel Müdürü ve Teknik ekibine, TKDK İl koordinatörlüğüne ve İl Özel İdaresine teşekkür ederim dedi.

Gümenek Köyü Muhtarı Duran SARI İl Müdürü ŞAHİN'in ziyaretinden memnuniyetini ifade ederek; "90'ın üzerinde hanesi olan köyde hemen hemen her hane seracılıkla uğraşmaktadır. 2016'da kurulan pazarlama kooperatifi ile sera ürünlerinin yerinde pazarlanması, doğrudan tüketiciye ulaştırılmasında öncülük yapan bir misyona ulaşılması sağlanmıştır. Kooperatifin 13 üyesi bulunmaktadır. Ortalama yaş 35'tir. Yani gençlerden oluşan bir genç kooperatife sahiptir. Köyde toplam 300 dekarın üzerinde sera bulunmaktadır. Seracılığa İl Müdürlüğünün yönlendirmesi, proje uygulamaları ve teknik destekleri ile başlanılmıştır. En son olarak; 2020 yılında TKDK kaynaklı projelerle köyümüzde seralar kurulmuştur. Perakende zincirinin önemli temsilcilerinden bir firmanın köyümüzde paketleme yatırımları bulunmaktadır. 2021'de köyde paketleme tesisi kurulması yönünde altyapı çalışmaları devam etmektedir. Seralarda; ana ürün olarak başta hıyar ve domates olmak üzere biber ve kısmen de patlıcan yetiştirilmektedir. İlkbahar ve sonbahar döneminde marul, yeşil soğan, maydanoz, dereotu, tere, roka ve piyasada istenilen sebzelerin üretimi yapılmaktadır'' Dedi.Haber  : Adem DİNÇ

Foto     : Rüfai YILDIRIM