T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kazova ‘da Manda Sütü İşletme Tesis Ziyareti

Yayın Tarihi : 2.3.2021

İl Müdürümüz Orhan ŞAHİN, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Salih ÇELİK, Pazar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Emre KAPAR ve Tokat İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birlik Başkanı Muzaffer KESER ile Kazova Çiftliği Manda süt işleme tesisini ziyaret ederek, işletme sahibi Muhsin ASIL' dan bilgi aldı.

Tokat'ın en verimli ovası Kazova'da Mandalara yıllar boyunca bol yeşil ot ve sulak alanlar sunan Kazgölü birçok göçmen kuşa ev sahipliği yaptığı gibi İnsan elinin tahrip etmediği nadir alanlardandır.

Kazova'nın sulak meralarında bölgeye özgü otlarla doğal beslenen mandaların sütü ile yapılan insan sağlığına son derece faydalı yoğurtların tüketiciye sunulmak üzere hem manda yetiştiriciliğine, bölgemizdeki hayvancılığın geliştirilmesi amacı ile ve Tarım Tokat Projesi kapsamasında öncülük etmektedir. Manda yetiştiriciliği yapan üreticilerimizin hayvansal ürünlerini işleyerek, doğal ve katkısız olarak sofraya kadar sunulmak üzere 2019 yılında Muhsin ASIL tarafından Kazova Çiftliği manda sütü işleme tesisi kurulmuştur.

            İl Tarım Orman Müdürü ŞAHİN, yapılan tesisler ve işletmelerin bölgemiz çiftçilerine bir örnek teşkil ettiğini, ayrıca bu manda sütü tesisinin Karadeniz bölgesinde tek olması manda sütünün çocuk sağlığı ve gelişiminin önemli bir parçası olduğunu belirtti. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak da her zaman yanınızda olacaklarını belirtti.Haber  : Adem DİNÇ

Foto     : Rüfai YILDIRIM