7.11.2018 / Gösterim Sayısı : 66

Şap ve Antrax Hastalığı İle İlgili Bölgesel Bilgilendirme Toplantıları Gerçekleştirildi

#Şapantrakstoplantı

01.11.2018 tarihinde İlimiz Dedeman Oteli Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Amasya , Sivas ile İl ve ilçe müdürlüğümüzde görevli veteriner hekimler ve serbest veteriner hekimlerin katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Sayın Orhan ŞAHİN " Tokat'ın hayvancılık potansiyeli açısından karadeniz bölgesinde büyükbaş hayvan varlığında birinci, küçükbaş hayvanda  ikinci sırada yer aldığını, İlde yaklaşık 31.000 hayvancılık işletmesi bulunduğunu  120.000 insanın geçimini hayvancılıktan sağladığını İlimiz ekonomisine yıllık 1,1 milyar TL gelir  sağlayarak ülke ekonomisi için önemli bir il olduğunu belirtti. Bakanlığımızın büyük önem verdiği hastalıklarla ilgili bu eğitimin Tokat da   yapılmasından dolayı memnuniyetini dile getirerek, hayvan hastalıkları ile mücadelede etkin bir şekilde görev alan Hayvan Sağlığı personelini çalışmalarından dolayı kutladı."

  Toplantının sabah gerçekleşen ilk oturumunda ülkemiz ekonomisi ve hayvan sağlığı açısından en önemli hastalık olan Şap Hastalığı konusunda Şap Enstitüsü Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekim Dr. İbrahim HANCI tarafından hastalıkla mücadele eğitimi ile ilgili sunumlarını yaptı.

Toplantının ikinci oturumunda ise Samsun Veteriner Kontrol Araştırma Enstitü Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekim Ayhan AKMAN tarafından Antrax Hastalığından Korunma ve Mücadele Yöntemlerinin Etkinliği konusunda eğitim verildi.

Her iki hastalıkla ilgili olarak güncel yaklaşımlar ele alınmıştır. Toplantı katılımcıların karşılıklı soru ve cevaplarıyla sonlanmıştır. 


''