6.11.2018 / Gösterim Sayısı : 66

İlimizde Buğdayda Verim ve Kalitenin Artırılması için Çiftçilere Yönelik Eğitim Çalışmaları Devam Ediyor…

#Kasım 2018 Gece Eğitimleri

       Tokat Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce; Ekim ayından itibaren başlatılan eğitim seferberliğiyle, "Buğdayda Verim ve Kaliteyi Arttırmak" için buğday tarımının yoğun olarak yapıldığı bölgelerde çiftçi eğitimleri devam ediyor.

       5 Kasım 2018 tarihinde Kızılöz köyünde, İl Müdürümüz Sayın Orhan ŞAHİN ve Bitkisel Üretim Şube Müdürü Melih NADİR'in de katılımıyla çiftçi toplantısı gerçekleştirildi. İl Müdürümüz Sayın ŞAHİN toplantı öncesi yaptığı açıklamada;" Çiftçilerin gelirinin artırılması, tarımın kazançlı hale getirilmesi ve kaliteli üretim için çalıştıklarını ve projeler ürettiklerini anlatarak, yerinde yapılan çalışmalarla çiftçilerin sorunlarının tespit edildiğini bu sorunlara, müdürlüğümüz bünyesinde çözüm önerileri geliştirildiğini çözümlenemeyenlerin üst makamlara iletilerek takip edildiğini ifade etti." Ardından çiftçilerle birebir görüşüp taleplerini dinledi.

       Daha sonra Müdürlüğümüz Teknik Elemanları  Ziraat Mühendisi Ahmet ÖZTEK ve Hasan KARYAĞDI tarafından, buğday tarımında girdi kullanımı, çeşit seçimi, toprak işleme, gübreleme, yabancı ot, hastalık ve zararlılarla mücadele, biçerdöverle hasatta dane kaybının düşürülmesi, anız yakmanın zararları vb. konularda sunum yapıldı. Çiftçi Kayıt Sistemi sorumlusu Ziraat Mühendisi Yakup SAFA tarafından da Bakanlığımızın tarımsal konularda yaptığı teşvik ve desteklemeler hakkında detaylı bilgi verilip, çiftçilere broşür ve liflet dağıtıldı.

      Eğitim çalışmaları  kapsamında bu güne kadar Merkez, Artova, Yeşilyurt, Sulusaray ve Pazar olmak üzere 5 ilçede, 17 köyde, 600 üreticiye gece eğitimi düzenlenmiş olup kış sezonunda değişik konularda İl ve ilçe Müdürlüklerimizce eğitimlere devam edileceği belirtildi.


''