12.9.2018 / Gösterim Sayısı : 108

500 Başlık Koç-Teke İstasyonu İnşaatında Hızla Sona Yaklaşılmakta

#Koç Teke İstasyonu

Tokat ilininde içinde bulunduğu 31 ilde koyun keçelilerde ırk ıslahı sağlanmasının planlanması için Damızlık Koç Teke Üretim İstasyonu kurulması amacıyla bakanlığımız tarafından 2017 Yılında uygulama rehberi yayımlanmıştır. Tokat Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından ilgili uygulama esaslarına binaen proje hazırlanarak 2017 yılı içerisinde il müdürlüğümüze sunulmuştur. İl müdürlüğümüze sunulan ve bakanlığımız tarafından kabul edilen projede çalışmalar başlamış olup, inşaat işlemleri hızla devam etmektedir.

500 baş kapasiteye sahip olacak üretim istasyonu ile ilimizin kaliteli damızlık koç ve teke ihtiyacı karşılanacaktır. Tesis faaliyete geçtiğinde burada damızlık olarak yetiştirilen ve yetiştiricilerimize satılacak koç ve tekelerin bedelinin % 50 si bakanlığımız tarafından hibe olarak karşılanacaktır.

Proje bedeli 560.000 TL olup % 50'si bakanlığımız tarafından hibe olarak karşılanacaktır. Aynı zamanda bu projeye İl Özel İdaresi  tarafından da ek destek verilmektedir.

Proje ile  ilimiz küçükbaş hayvancılığının gelişmesine, ırk ıslahının sağlanmasına, yetiştiricilerimiz için   kaliteli ve sağlıklı damızlık erkek materyal temin ederek en önemli  sorunlarının çözümüne büyük katkı sağlanacaktır.


''