14.6.2018 / Gösterim Sayısı : 113

Toprak Haftanız Kutlu Olsun

#Toprak Bayramı 2018

     1945 yılında yürürlüğe giren 4760 Sayılı Toprak Bayramı Kanunu'na göre her yıl  Haziranı takip eden ikinci  Pazar günü "Toprak Bayramı" olarak, 11-17 Haziran tarihleri arası ise  "Toprak Haftası" olarak kutlanmaktadır.

     Kanunun ana hedefi "toprak dağılımında görülen adaletsizlikleri alınacak tedbirlerle önlemek, arazisi olmayan ya da yetmeyen çiftçilere yeter derecede toprak sağlamak" olarak belirtilmiştir.  

     Toprakların korunmasına dikkat çekmek için Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde Arazi Toplulaştırma ve Tarımsal Altyapı Şube Müdürlüğü teknik elemanlarınca ilkokul öğrencilerine toprağın önemi ve   korunması, erozyon ve kuraklık gibi konularda videolar eşliğinde bilgiler verildi. 

      Tokat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan ŞAHİN: "Toprak varsa, hayat vardır"  sloganı ile toprağın kıymetli bir varlık olduğu, kaybedilmesi halinde geri kazanımının  mümkün olmayacağı,   tarım arazilerinin sadece tarımsal amaçla kullanımının gerekliliği, ülkemizde tarım dışı kullanımlar, yerleşim, sanayii ve benzeri hususlar için istenilenden daha fazla miktarda tarım dışı araziler bulunduğu, vatandaşlarımızın duyarlı olmaları gerektiğini bildirdi.


''